Przejdź do głównej zawartości

Jestem szczęśliwym singlem



„ … Będziesz kochał i nienawidził, będziesz uciekał i wracał, będziesz czuł rozpacz i szczęście na zmianę …”

Te opozycje ciekawie prezentują życie w pojedynkę. Singiel w dzisiejszych czasach traktowany jest jak „dziwoląg”. Często pojawiają się pytania: A gdzie mąż? Dzieci? A nawet dochodzący kochanek? Czasy i ludzie się zmienili. Może trzeba pomyśleć o tym, że komuś jest tak wygodnie … Przed Wami publikacja, którą doceniło już wielu czytelników w całej Polsce. 

Wisława Szymborska w jednym z wywiadów powiedziała „ … jestem sama, ale nie samotna…” Te słowa stanowią dla mnie idealne odniesienie do nowej książki Beaty Pawlikowskiej. Wiele osób różnie ocenia dziennikarkę, ja w samych superlatywach, ale są też tacy, którzy po prostu nie lubią rad. Pawlikowska podkreśla, że każdy jej związek był pełen szarpiących rozterek, wątpliwości, a nawet niespokojnych pytań. Podróżniczka ceni niezależność, ale i zrozumienie. 

Autorka wyraża wszystkie swoje myśli i spostrzeżenia. Podsumowuje mity i analizuje zachowania. Stara się wcielić, moim skromnym zdaniem w dwie role: pierwsza to wnikliwy obserwator, druga to – osoba poszukująca prawdziwej wolności, ale i szczęścia zarazem. Według niej „bycie szczęśliwym singlem oznacza emocjonalną samodzielność …”. To staje się warunkiem nieodzownym. 

Jedno jest pewne, nie możesz też poddać się bezgranicznie tej drugiej osobie. Nie powinnaś narzucać swojego zdania, bo to prosta droga do NIKĄD !

Piękne są słowa, że: „ Każdy z nas ma w sobie Mędrca i Siłacza …”  Ale czy tak naprawdę czujesz wdzięczność, czy obrzydzenie? Może wystarczy otworzyć oczy i zrozumieć swoje przebudzenie, żeby dostawać wsparcie, rady i pomoc. Singiel to po części energia i radość bez oczekiwania na wzajemność. Ale co zrobić, gdy jesteś w związku, który nie do końca Ci odpowiada?

Patronat medialny nad publikacją objął „Poradnik domowy” i „Nowa Pani domu”. Przecinki mają artystyczną wolność i nie burzą myśli pisarki. Na końcu poradnika znajduje się siedem zasad zdrowego rozsądku dla kobiet i mężczyzn. Przyznam, że niektóre są interesujące, bo przecież gdy kochasz, nie stawiasz warunków. 

Gorąco polecam książkę, która szerokim echem odbija się w wypowiedziach blogerów, ludzi świata mediów i bibliotekach. Bez dyskusji nad publikacjami nie ma wartościowego czytelnictwa. Odpowiedzcie sobie na pytanie: Czy singiel to znak czasu? Wygoda i lenistwo? A może życie bez strachu o własne szczęście? 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Oprawa: twarda
Liczba stron: 480
Projekt okładki: Beata Pawlikowska i Maciej Szymanowicz
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Dziewięć miast włoskich i inne opowieści

  „… Powietrze wokół nich, pełne aromatu mirty i rozmarynu…” Podróże – te małe i duże. Włoskie klimaty są zazwyczaj wdzięcznym tematem. To bogactwo sztuki, malarstwa, architektury i wpływów chrześcijaństwa na kulturę. Musiał to lekarz, poeta i pisarz. Uczestnik niezależnego życia kulturalnego w okresie stanu wojennego, aresztowany w 1982 roku. Przed Wami nowość wydawnicza pt. „Dziewięć miast włoskich i inne opowieści”. Wenecja, Siena, Florencja, Rzym, Neapol czy Palermo. Wszystkie te miasta mają swój niepowtarzalny urok i czar. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej. Łempicka i jej twórczość jest analizowana po dziś dzień. To jedna z najbardziej charakterystycznych i odrobinę kontrowersyjnych artystek. Mężczyzn malowała w eleganckich płaszczach, mundurach i smokingach. U Łempickie...