Przejdź do głównej zawartości

Stolice Europy dla najmłodszych oczami Jadwigi Przygody, Franciszka Wszędobylskiego i Poli – recenzja przedpremierowa



„ … Za dużo filmów akcji – ziewnęła ośmioletnia redaktor „Bazgrołków”, a Franciszek podnosząc brew, spojrzał wymownie na Jadwigę. Pola zmieniła temat. – Co dzisiaj zwiedzamy? …” 

Podróże w okresie wakacyjnym są najbardziej aktywną formą wypoczynku. A co na to nasze małe pociechy? Wielu odkrywców cieszy się, że może poznać morze, góry, czy bardziej odległe kraje. Tym razem książka dla dzieci, której zalety dostrzeże niejeden dorosły. 

Autorka książki to Ewa Martynkien, która związana jest ze stacją MiniMini +. Na swoim koncie ma już wiele ciekawych książek m. in przygody dzielnego Lwa Eryka, oraz Myszki w Paski. 

Książka pokazuje najbardziej charakterystyczne miejsca na mapie świata. To Wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben w Londynie, Fontanna di Trevi w Rzymie, Wieża Belem w Lizbonie i Brama Brandenburska w Berlinie. Zwiedzanie nie musi być wcale nudne, jeśli tylko uruchomi się wyobraźnię, oraz uważnie rozejrzy i nastawi ucha. 

Akcja dzieje się w wielu miejscach, ale to w Otwocku mieści się redakcja podróżniczego pisma dla dzieci „Bazgrołki z podróży”. Redaktor naczelną jest siedmioletnia Pola i siostrzenica lubiącej wszystko wiedzieć dziennikarki Jadwigi Przygody. „Bazgrołki” cieszą się sporą popularnością wśród najmłodszych. 

Mała Pola, jako dziennikarka jest wesoła, rezolutna, ciekawa świata i nie boi się wyzwań. Wczesne godziny wstawania nie są straszne, a poświęcenie dla czytelnika „Bazgrołków” jest ogromne. Cel dydaktyczny jest świetny. To przedstawienie ciekawości do świata i ludzi, a także nawiązywanie kontaktów i brak strachu przed niemożliwym i czymś zupełnie nowym. 

Każdy zakątek Europy, to ciekawe historie i przewodnikowe wskazówki. Niepowtarzalny jest duch na wieży Eiffla, czy tajemnicza przesyłka w Lizbonie. Przecież to Gustaw Eiffel zaprojektował stalową wieżę o wysokości trzystu metrów, a wskazówka minutowa na Big Benie ma ponad cztery metry. I jak może to wszystko zrozumieć mały człowiek? 

Książka podkreśla, że dzieci mają niesamowity pęd do wiedzy. Pytania: Po co? Na co? I dlaczego? nabierają całkiem innego znaczenia. Po każdym rozdziale Wasza pociecha może trenować pamięć i koncentrację przez rozwiązywanie krótkich ćwiczeń. Rysunki w publikacji są kolorowe, precyzyjne i oddają klimat danego miejsca. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Data wydania: 01.08.2018 r.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Rysunki: Kasia Kołodziej
Projekt okładki, skład i łamanie: Paweł Palikot
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz