Przejdź do głównej zawartości

Stolice Europy dla najmłodszych oczami Jadwigi Przygody, Franciszka Wszędobylskiego i Poli – recenzja przedpremierowa



„ … Za dużo filmów akcji – ziewnęła ośmioletnia redaktor „Bazgrołków”, a Franciszek podnosząc brew, spojrzał wymownie na Jadwigę. Pola zmieniła temat. – Co dzisiaj zwiedzamy? …” 

Podróże w okresie wakacyjnym są najbardziej aktywną formą wypoczynku. A co na to nasze małe pociechy? Wielu odkrywców cieszy się, że może poznać morze, góry, czy bardziej odległe kraje. Tym razem książka dla dzieci, której zalety dostrzeże niejeden dorosły. 

Autorka książki to Ewa Martynkien, która związana jest ze stacją MiniMini +. Na swoim koncie ma już wiele ciekawych książek m. in przygody dzielnego Lwa Eryka, oraz Myszki w Paski. 

Książka pokazuje najbardziej charakterystyczne miejsca na mapie świata. To Wieża Eiffla w Paryżu, Big Ben w Londynie, Fontanna di Trevi w Rzymie, Wieża Belem w Lizbonie i Brama Brandenburska w Berlinie. Zwiedzanie nie musi być wcale nudne, jeśli tylko uruchomi się wyobraźnię, oraz uważnie rozejrzy i nastawi ucha. 

Akcja dzieje się w wielu miejscach, ale to w Otwocku mieści się redakcja podróżniczego pisma dla dzieci „Bazgrołki z podróży”. Redaktor naczelną jest siedmioletnia Pola i siostrzenica lubiącej wszystko wiedzieć dziennikarki Jadwigi Przygody. „Bazgrołki” cieszą się sporą popularnością wśród najmłodszych. 

Mała Pola, jako dziennikarka jest wesoła, rezolutna, ciekawa świata i nie boi się wyzwań. Wczesne godziny wstawania nie są straszne, a poświęcenie dla czytelnika „Bazgrołków” jest ogromne. Cel dydaktyczny jest świetny. To przedstawienie ciekawości do świata i ludzi, a także nawiązywanie kontaktów i brak strachu przed niemożliwym i czymś zupełnie nowym. 

Każdy zakątek Europy, to ciekawe historie i przewodnikowe wskazówki. Niepowtarzalny jest duch na wieży Eiffla, czy tajemnicza przesyłka w Lizbonie. Przecież to Gustaw Eiffel zaprojektował stalową wieżę o wysokości trzystu metrów, a wskazówka minutowa na Big Benie ma ponad cztery metry. I jak może to wszystko zrozumieć mały człowiek? 

Książka podkreśla, że dzieci mają niesamowity pęd do wiedzy. Pytania: Po co? Na co? I dlaczego? nabierają całkiem innego znaczenia. Po każdym rozdziale Wasza pociecha może trenować pamięć i koncentrację przez rozwiązywanie krótkich ćwiczeń. Rysunki w publikacji są kolorowe, precyzyjne i oddają klimat danego miejsca. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Data wydania: 01.08.2018 r.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Rysunki: Kasia Kołodziej
Projekt okładki, skład i łamanie: Paweł Palikot
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Obecność lęku

    „…W języku polskim   słowo „lęk”, tak jak słowo „ból”, jest krótsze niż jego znaczenie…”  Czy myślenie samodzielne jest wartościowe? Zdecydowanie TAK. Na studiach w Krakowie uczono Nas, że mamy bacznie obserwować świat i otoczenie. Nie bać się myśleć samodzielnie. Cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Jagielloński skupia się na tematyce – lęku, który w życiu codziennym towarzyszy nam non stop. To praca, życie osobiste, rodzinne i nawet – duchowe. Lęk – to taki paradoks uczuć. Co tak naprawdę budzi lęk i niepokój? Jak perfekcyjnie odróżnić pierwszą emocję od drugiej? Co zaś sprawia, że lubimy oglądać horrory? Jesteśmy nieustannie zmuszeni do kwestionowania reguł rządzących światem. Czym naprawdę jest lęk? Lęk ma różne oblicza, które utrudniają jego rozpoznanie. To uczucie napięcia, rozdygotania, czasami to objawy przypominające choroby serca, przewodu pokarmowego, czy zaburzenia neurologiczne (bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, niedowłady, zaburzeni...

Moc Dyskomfortu

  „…Jedyne, co można było zrobić, to włożyć kartkę w maszynę i zacząć pisać…” Na samym początku musimy wiedzieć, czym jest tytułowy dyskomfort. Według definicji pojęcia dyskomfort - jest subiektywnym odczuciem jednostki określonym jako psychiczne bądź fizyczne poczucie niedogodności. Wskazówką dla Nas powinno być to zdanie: „…Więc musisz ponieść porażkę w mniej więcej połowie przypadków…”. Jakie jest powodzenie stresu? Nasze lęki są często napędzane przez przeszły styl życia. Niebezpieczeństwo i bitwy, to one umacniają umysł, ciało i ducha. Podejmować wyzwania, które są twoje, to największa esencja. Przekraczamy taką linię na piasku – jest widoczna chwilę, a później woda – zabiera wszystko i dostrzegamy morskie fale. Autorem książki jest Michael Easter redaktor i profesor na University of Nevada. Współpracuje z wieloma magazynami. Mieszka w Las Vegas, na skraju pustyni, z żoną i dwoma psami. Jego książka podzielona jest na pięć części. Przeczytamy o tym, z czym jest naprawd...

Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta

  „…Kończy z uśmiechem i biegnie dalej, bo restauracja wypełniona jest po brzegi, a przed drzwiami czeka kolejnych kilkanaście osób…” Kuchnia - nie tylko pyszne potrawy, to klimat, włożone w ich przygotowanie serce, czas dla kogoś i spotkanie przy wspólnym stole. To jest moje prywatne odczucie, ale uwierzcie mi, że sporo w tym prawdy przenikającej do duszy człowieka. Poprawia się wtedy nie tylko nasze samopoczucie, ale poznajemy także nowe smaki. Kiedy czytam książki Pani Magdaleny czuję się zawsze dobrze. Otwieram przewodnik po Włoszech i zaczynam czytać. Wraz z Autorką odkryjemy interesujące zakątki miasta. Dziennikarka Magdalena Wolińska – Riedi pokochała Rzym. Za Spiżową Bramą odkryła prawdę o Papieżach, ale i stworzyła dziennikarstwo, które bez ozdobników dostaje się do serca odbiorcy. Mówić o duchowości i wierze z zaangażowaniem nie każdy potrafi. Riedi to lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Od 2014 roku korespondentka Telewizji Polskiej w Rzymie i w Wa...