Przejdź do głównej zawartości

Chłopiec z Auschwitz

 

„…Przez kilkaset lat tliła się podejrzliwość i nienawiść wobec Żydów, aż wyraźnie nasiliła się na początku XX wieku…”

Najlepiej o książce mówić prosto i od serca. To dobra rada. Przedstawiona historia porusza dogłębnie i sprawia, że zaczynamy myśleć inaczej o ludzkim życiu w innych kategoriach. Wszak jest ono prawdziwym darem i nie wolno Nam o tym zapominać. Jak bardzo człowiek może zniszczyć i zdeptać godność drugiego człowieka?

Hitler formułował swoją ideologię. Przywódca marzył o społeczeństwie wręcz doskonałym, dlatego niektóre jednostki należało „oczyścić”. Żydom nie można było pomagać. Każdy był narażony.

Przed Wami piękna i poruszająca książka, która skradnie Wasze serce i myśli. W pewnej chwili łzy same lecą po policzkach i nie można przestać rozumieć, jak świat dopuścił do tak niewyobrażalnej wręcz tragedii. Mury w Auschwitz „widziały” zbyt wiele.

Auschwitz czyli swoiste miejsce stworzone do eksterminacji około 1,1 miliona Żydów, około 150 tys. Polaków, około 23 tysięcy Romów i około 12 tysięcy jeńców radzieckich, oraz innych narodowości.

Henry Oster miał 5 lat, gdy w 1933 roku Hitler doszedł do władzy. Mieszkał w Kolonii, skąd został deportowany najpierw do getta w Łodzi, a następnie do Auschwitz-Birkenau. Tam pracował w stajniach, wiedząc, że musi zwierzętom oddawać owies i marchewki, a jeśli sam spróbuje je zjeść, zginie. Opisuje, jak unikał wysłania do komory gazowej, przeżył próbę zastrzelenia go oraz marsz śmierci, ale Auschwitz jest tylko częścią tej opowieści. To historia tego, jak próbował odnaleźć się po wojnie we Francji i jak wrócił do Niemiec. Plusem było to, że znał język niemiecki. To ułatwiło mu dostać się do pracy w stajni. Tam był piękny koń o imieniu Barbarossa. Reagował tylko na komendy niemieckie.

Po wojnie chłopak wyemigrował do Ameryki. Był doktorem okulistyki. Każdy nowy dzień traktował jako niespodziewany dar. W Auschwitz był numerem B7648.

Ojciec chłopca popadł w depresję. Może cierpiał najbardziej? Nie był w stanie utrzymać rodziny ani jej chronić. Prowadził klika domów handlowych. Żydom nie przysługiwała żadna ochrona. Nie mogli np. korzystać ze schronów przeciwlotniczych. Kto miał koneksje i szczęście mógł znaleźć schronienie, albo drogę ucieczki.

Bycie Żydem w tamtych czasach wcale nie pomagało. To rozegranie pewnego dramatu, bo wcześniej wszyscy prowadzili normalne i zwyczajne życie. Świat stał się mroczny i groźny. Los odmienił się na zawsze. O większość problemów Niemiec obwiniał Żydów. Np. o okradzenie Rzeszy z marchewki, nieposłuszeństwo wobec Niemca, czy próbę ucieczki. Przestępstwa były różne. Czy kradzież kiedy jest się głodnym jest gorsza od normalnej? Każdy znajduje się w innym położeniu. Wiele osób umarło w kompletnej ciszy i zapomnieniu. Żydzi przyjmowali rozkazy i potworne zadania. Nie było mowy o ich niewykonaniu. Mamy jeszcze aspekt religijny. Żydzi chodzili w piątki do synagogi. Na to czytelnik powinien zwrócić szczególną uwagę, że człowiekowi coś brakowało.

Kiedy przyszła „kryształowa noc” zniszczono i spalono wszystko, co żydowskie. (9 listopada). Z kolei łódzkie getto, którego wątek też pojawia się w powieści było przedsionkiem śmierci.

Nasze książkowe postaci bardzo doświadczy historia i los."...Nie byliśmy w stanie przewidzieć, jak straszne rzeczy jeszcze nas czekają... W ciągu kilku tygodni nasze życie legło w gruzach...".

Kiedy chłopak zostaje oderwany od matki w jej oczach dostrzegamy zdumienie, przerażenie i beznadzieję. Rozdzielono ich i nie mieli szansy się pożegnać. Matka najprawdopodobniej trafiła do grupy osób skierowanych do gazu.

Czytanie w ciszy w tym momencie jest wskazane. Bolesna historia, iskierka dobra i nadzieja. Polska była biedna i zniszczona. Dzielny chłopiec, który "...stracił niemal wszystko, co stracić może człowiek, przeżył...". Przed Wami książka z prawdziwym przesłaniem.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Świat Książki

Z angielskiego przełożyła: Anna Żukowska – Maziarska

Oprawa: miękka ze skrzydełkami 

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz

Kossakowie. Wachlarz

  „… Kochałeś ją i rozpieszczałeś, mój stary. Może nawet za bardzo. – Uśmiechnęła się. – Bądź spokojny…”  Dzisiejsza aura sprzyja czytaniu. Jeśli kochacie malarstwo i sztukę, tak jak JA – to książka wręcz idealna dla pasjonatów tego zagadnienia. Życie artystów zazwyczaj jest pełne wzlotów i upadków. To płomienne uczucia i romanse, małe skandale i twórczość, która przetrwała lata. Rodzina Kossaków od zawsze budzi zainteresowanie. Ukryte talenty i interesujące życie, po dziś dzień fascynują wielu badaczy i pasjonatów literatury i malarstwa. Rodzina Kossaków - świetny temat. Mieszają się światy i zaświaty, a czasami spotykają się dusze. Sama historia potrafi być przewrotna. Czym charakteryzuje się kobieta skandalistka? Charakterem i siłą. Prawda. 😉 "...Żadnej ekstrawagancji w zachowaniu i ubiorze - przeciwnie - klasyczna elegancja i prostota. I ciemny strój...". Czytamy. Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathal