Przejdź do głównej zawartości

Kossakowie. Wachlarz

 

„… Kochałeś ją i rozpieszczałeś, mój stary. Może nawet za bardzo. – Uśmiechnęła się. – Bądź spokojny…” 

Dzisiejsza aura sprzyja czytaniu. Jeśli kochacie malarstwo i sztukę, tak jak JA – to książka wręcz idealna dla pasjonatów tego zagadnienia. Życie artystów zazwyczaj jest pełne wzlotów i upadków. To płomienne uczucia i romanse, małe skandale i twórczość, która przetrwała lata.

Rodzina Kossaków od zawsze budzi zainteresowanie. Ukryte talenty i interesujące życie, po dziś dzień fascynują wielu badaczy i pasjonatów literatury i malarstwa. Rodzina Kossaków - świetny temat. Mieszają się światy i zaświaty, a czasami spotykają się dusze.

Sama historia potrafi być przewrotna. Czym charakteryzuje się kobieta skandalistka? Charakterem i siłą. Prawda. 😉 "...Żadnej ekstrawagancji w zachowaniu i ubiorze - przeciwnie - klasyczna elegancja i prostota. I ciemny strój...". Czytamy.

Słynny reżyser Marek Stański kręci film o rodzinie Kossaków. Atutem jest jego znajomość z Nathalii Rousset, która prawdopodobnie jest potomkinią nieślubnego dziecka Wojciecha Kossaka. Film ukaże różne zawirowania rodu. Romanse, rozstania, zdrady, zawiedzioną miłość, rozmaite emocjonalne uwikłania i zależności dotyczą zarówno historycznych, jak i współczesnych bohaterów. Jest przekonany, że to materia, która zaowocuje jego najlepszym filmem.

Najnowsza powieść Joanny Jurgały-Jureczki, historyka literatury jest kontynuacją wątków i tematów podjętych w książce „Kossakowie. Biały mazur” i „Kossakowie. Tango”.  Pisarka przywołuje mało znane lub nieznane fakty z życia zasłużonej dla polskiej kultury rodziny malarzy i literatek. To kolejna książka autorki, którą miałam okazje przeczytać.

Jak wygląda sprawa związana z uczuciami? To taka cienka granica pomiędzy normalnością, a ulotnością myśli i czasu. Dostrzegamy uśmiech i łzy. Szarość i intensywny kolor. Sacrum i profanum. Może po prostu - życie. "...Kochliwe, dbające o swój wizerunek kobiety artystki...". To wielka tajemnica.

W „Wachlarzu” pojawiają się m.in. Wojciech i Maria Kossakowie, zakochana Lilka (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska) i jej siostra Magdalena (Samozwaniec), tym razem w roli nie tylko satyryczki, ale także i matki Reksi (Teresy Starzewskiej), której wojenne i powojenne dzieje dotąd owiane były aurą tajemniczości. Senior rodu – Juliusz malował konie i kresowe pejzaże. Wyszumiał się w młodości. Ostatecznie osiadł w Krakowie, a swoje długi spłacał obrazami.

Dwaj synowie – bliźniacy. Wojciech i Tadeusz zakochani w wojaczce, przygodach i pięknych kobietach. Córki zaś – Lilka i Madzia były równie kochliwe i dbały o swój wizerunek – artystek. Film miał być, jak dzień i noc. Pokazać to prawdziwe życie w całej pełni.

Artysta... czy niebieski ptak? To spojrzenie jednocześnie zimne i stalowe. Ktoś jest wzrokowcem, a ktoś woli tylko słuchać. Wachlarz istniał naprawdę, był rodzinną pamiątką i nie tylko rekwizytem. "...Budził zachwyt i niepokój...". Moc wachlarza jest  znacznie większa. Potężne zaklęcia miłości i przekleństw fascynują. Przed Wami książka perełka.

„Wachlarz” odpowiada także na pytanie o losy modelki i przyjaciółki Wojciecha Kossaka, Zofii z Lewentalów Hoesickowej i jej rodziny.  Kto będzie musiał coś zmienić? „... I poszedł, zabierając ze sobą głęboko ukryte wspomnienie pewnej odważnej i bezpruderyjnej damy...".

Te i inne historie poznacie czytając publikację. Dlaczego „Wachlarz”? Zawsze można „wziąć do ręki wachlarz i rozłożyć”. Przysłonić nim twarz. Spojrzeniem powiedzieć – „Pamiętam”.

Ważną rolę w książce odgrywają wątki nadnaturalne i magiczne przedmioty, z zaświatów pojawia się wróżka Myrtha Noel i zaklęty wachlarz. Momentami jest naprawdę magicznie i interesująco.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

https://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK – i S – ka

Premiera: 20.08.2024 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki i stron tytułowych: Agnieszka Herman

Wydanie I

Liczba stron: 224

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz