„…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…”
Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą.
Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć.
Odpowiednie moce to:
- odpowiedzialność za siebie
- samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony
- samokontrola – opanowanie np. lęków
- pewność siebie, która jest wartością.
Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie doceniamy chwili, tzw. tu i teraz, i nie jesteśmy w niej prawdziwie obecni. Czas płynie, a my często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakaś era naszego życia się zakończyła.
Emocje, o których czytamy, mają też swoich pomocników, to np. brak snu, głód, zmęczenie, rozproszenie uwagi, stres związany z pośpiechem, przebywanie w nieznanym środowisku. Kiedy np. ktoś krytykuje naszą pracę, to nasz status i to, jak postrzegamy samych siebie sprawia, że instynktownie zamykamy się w sobie lub bronimy.
Dlaczego poświęcamy się dla własnego ego? Czy to prawda, że „…Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele…”. Wiedza i umiejętność zależą jedynie od Nas samych. Radio, telewizja i Internet na samym początku budziły nienawiść, a dzisiaj mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze życie. Media społecznościowe i bankowość elektroniczna mają się całkiem dobrze. Czy to taka mozaika świata? Siła jasnego myślenia w zwykłych warunkach. Czas opisywany jest jako przyjaciel, ale może być też wrogiem. Moment zaś stanowi szansę.
Czy zatem można się nauczyć korzystać z tych zwyczajnych, a jednak kluczowych chwil tak, by w przyszłości pozytywnie wpłynęły na życie, karierę, może nawet los innych osób?
Jasna i ciemna strona życia. Ta pierwsza to małe radości, ta druga to bolączki, smutki i łzy. Nie sposób od nich uciec. „…Częścią naszego terytorium jest także nasza tożsamość…”.
Spostrzeżenia w książce, oparte są między innymi na neurobiologii, ekonomii, psychologii i behawioryzmie, przedstawiono je w łatwych do zrozumienia lekcjach, by następnie podejmować mądre decyzje.
Czytelnik ma dowiedzieć się, jak:
- nauczyć się myśleć jasno w najtrudniejszych momentach
- unikać destruktywnych wzorców
- wykorzenić nawyk myślenia reaktywnego
- zrewolucjonizować swój sposób myślenia i działania.
Gorąco polecam ciekawą książkę, bardzo dobrze się ją czyta. Zostawię Was przekornie z jednym pytaniem – Czy często najlepszą drogą jest zaakceptowanie sytuacji i pójście przed siebie? Czekam na komentarze pod postem. 😉
Katarzyna Żarska
https://zarska18.blogspot.com/
Wydawnictwo: Onepress
Premiera: 22.10.2024 r.
Przekład: Paulina Makolus – Krasa
Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
(nowość
wydawnicza)
Komentarze
Prześlij komentarz