Przejdź do głównej zawartości

Krzyk ciszy

 

„… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …” 

Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru.

"Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać.

Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. Remontuje dworek i spędza w nim każdą wolną chwilę. Zaprzyjaźnia się z siedmioletnim miejscowym chłopcem, Mareczkiem Jaczyńskim. Wkrótce, chłopiec ginie bez wieści, a poszukiwania nic nie dają.

Barbara zaś zostaje pilnie wezwana do kliniki w Warszawie. Dowiaduje się też, że załapała się na grant medyczny w Stanach. Nie zastanawia się długo i podejmuje decyzję o wyjeździe. Do Jaraczewa wraca po pięciu latach z dwunastoletnim chłopcem. Twierdzi, że Karol jest jej adoptowanym synem. Powrót Barbary wzbudza niepokój w matce Mareczka.

Andżelika Jaczyńska nigdy nie zapomniała o zaginionym dziecku. Ktoś chyba nie jest do końca szczery, ale czy te wszystkie zawirowania wyjdą na dobre naszym postaciom? Czy Karol jest synem Andżeliki? Jak daleko posunie się matka, żeby odzyskać dziecko?

"Lekarka tęskni za chłopcem, który skradł jej serce. Przyrzekła sobie, że nie będzie mieć dzieci, ale Marek zawładnął jej myślami na dobre. Kobieta musiała być silna. Codziennie podejmowała decyzje, które mogły zaważyć na życiu jej pacjentów. Walczyła też z czasem, który nie zawsze okazywał się łaskawy dla chorych. Wielu z nich nie potrafiła uratować, bo cud, którego dokonywała, był obciążony śmiercią innego człowieka." Barbara przyjeżdżała do dworku, gdy tylko mogła, ale obowiązki nie pozwalały na zbyt częste wizyty.

Z drugiej strony, Mareczek lubi lekarkę. Czy go omotała? Może to matka dziecka zaczyna wariować i snuć niespotykane hipotezy? Komisarza Dąbrowskiego – czyli zwykłego prowincjonalnego policjanta, nie powinno dziwić, że został odsunięty od sprawy chłopca, bowiem te „poważne” zazwyczaj przejmowali kryminalni z Jarocina. "Trzebińska zaś, nigdy nie zapłaciła mandatu, jako lekarz miała nieposzlakowaną opinię, czyli żadnego błędu w sztuce czy niezadowolonego pacjenta". Czy prokurator Szostak będzie nieugięty? Strach nie jest dobrym doradcą. Wszystko co ma znaczenie może przestać istnieć, a ktoś będzie liczył na wybaczenie.

Gorąco polecam świetną książkę na końcówkę wakacji 😉

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka

Premiera: 01.08.2023 r.

Projekt okładki i stron tytułowych: Paweł Panczakiewicz

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

 Liczba stron: 368

Wydanie I

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

  1. Czytałam, polecam📖📕🤗
    Pozdrawiam serdecznie😊
    Morgana
    https://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jasność myślenia. Praktyczny podręcznik przekuwania myśli w skuteczne decyzje

  „…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…”  Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą. Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć. Odpowiednie moce to: - odpowiedzialność za siebie - samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony - samokontrola – opanowanie np. lęków - pewność siebie, która jest wartością. Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie

Arnhem – dług hańby

  „…Pułkownik Sosabowski wskazywał, że wyszkolenie specjalistów zajmie co najmniej sześć miesięcy…”  Środa –   ten tydzień, a w zasadzie jego (przyjemną część) zacznę przygodą z historią. Ta wymaga spokoju i analizy. Wszak nie każda postać zapisana w słownikach i szkolnych podręcznikach, zasłużyła od jej miłośników na prawdziwe uznanie. Czy prawidłowo? Jesienią 1944 roku wydawało się, że koniec wojny jest bliski – armia niemiecka na wszystkich frontach była na skraju rozpadu. Wystarczyło więc zadać jeden celny cios, by ostatecznie ją rozgromić. Generał Sosabowski uważany jest za zdradzonego bohatera II wojny światowej. W niedzielę 17 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii rozpoczęła się operacja „Market-Garden” – największa w historii II wojny światowej operacja powietrznodesantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy rzut to 2023 samoloty transportowe i 478 szybowców

Tristan 1946

  „… Nie daj w siebie wmówić, że tam musisz być, gdzie już nie jesteś. Wszystko się kończy, i sprawy, i miejsca, a człowiek musi iść naprzód…” Jeśli lubicie klasykę, to książka idealna do interpretacji życia i uczuć, które już w tamtych czasach były burzliwe i prawdziwe. O słynnym Tristanie dowiadujemy się już w podstawówce. Kiedy tak naprawdę umiera prawdziwa miłość? Jak wyglądały oczekiwania kobiet wobec mężczyzn? Rozsądek czy chłodna kalkulacja ukształtowały epokę? Pytań jest wiele. W powieści dostrzegamy skomplikowany splot emocji pomiędzy matką i synem. Może to jeden z nurtów psychoterapii? Nie zapominajmy, że Kuncewiczowa i interpretacja jej utworów nie odnosi się do bujnego rozwoju psychoanalizy. Michał, młody Polak naznaczony koszmarem drugiej wojny światowej, przybywa do Anglii, gdzie mieszka jego matka Wanda. Tam poznaje Kathleen i pomaga jej znaleźć posadę u starszego profesora, za którego dziewczyna wkrótce wychodzi za mąż. Poruszająca reinterpretacja celtyckiej l