Przejdź do głównej zawartości

Życie w spadku



„… Rozpaczliwie walczył o przywilej kochania jej, chciał zasłużyć na miłość tej w jego oczach niezwykłej kobiety. Tyle że tę bitwę toczył jedynie w swojej głowie …” 

Spadek kojarzy się ze śmiercią kogoś bliskiego, otrzymaniem czegoś w zamian, ale i dziedzictwem pewnych dóbr materialnych i duchowych. Czy tytułowe życie naszych bohaterów Was zafascynuje? Jak będzie w przypadku dwóch skłóconych braci? 

To kolejna książka pisarki, którą miałam okazję przeczytać. Trzymam kciuki, by kolejne były równie wciągające, jak ta. 

Autorką książki jest Małgorzata Garkowska. Prywatnie matka trójki dzieci, miłośniczka fotografii i kotów. Publikowała w kilku zbiorach wierszy. Pisywała dla portalu internetowego Szortal i czasopism internetowych „Weryformat” i „Drabble na Niedzielę”. W 2016 roku ukazał się jej debiut pt. „Układanka uczuć”, a w 2018 roku powieść pt. „Spotkamy się przypadkiem”. Wtedy to, bohaterką była Maria, czterdziestoletnia wdowa, która postanowiła spełnić swoje odwieczne marzenie i otworzyć pizzerię. Recenzję książki mogliście przeczytać na moim blogu. 

Damian i Mark Sorensenowie są podobni jak dwie krople wody. Poza tym braci różni prawie wszystko. Skłóceni w młodości, od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Damian skutecznie zatarł jakiekolwiek ślady po swoich powiązaniach rodzinnych. Nie znaczy to jednak, że zapomniał o tym, co się kiedyś wydarzyło. Zaciśnięte dłonie, tłumione emocje i atak są na porządku dziennym. Śmierć ojca jest wydarzeniem, o którym trudno zapomnieć. Z chwilą jego śmierci cały majątek przeszedł na własność Marka. Na mocy prawidłowego, spisanego notarialnie testamentu, potwierdzonego przez dwóch świadków. Ojciec zlecił zmianę spadkobiercy właśnie tego pamiętnego dnia, kiedy bracia rozmawiali ze sobą po raz ostatni. 

Mark to pracoholik. Synonim prestiżu, odziedziczonych pieniędzy. Dla przykładnego dyrektora banku najważniejsza jest praca. Coraz mniej czasu poświęca swojej żonie i rzadziej z nią rozmawia. Momentami jest przykry. Kiedy Klara odkrywa, że jest w ciąży, zwleka z podzieleniem się tą radosną nowiną z mężem. Klara jest skryta. Mark sądzi, że kobieta go nie rozumie. Jest zirytowany swoją niemocą i stagnacją. 

Damian postanawia wrócić do miasta i odegrać się na bracie. Wszystko przebiega zupełnie inaczej, niż sobie zaplanował. Czy dojdzie do rodzinnej tragedii? A może do pojednania? Damian zyskuje przy bliższym poznaniu. Proste słowa zdejmują z jego barków niewyobrażalny ciężar. Damian zdaje sobie sprawę z tego, jak jego brat niesprawiedliwie traktował swoją żonę. Kobieta momentami jest naprawdę bezbronna i nie chce się kłócić. Brat oszukał Damiana w bardzo ważnej dla niego sprawie. Dodatkowo pozwolił, by ojciec też uznał go za winnego. Mężczyzna nie potrafi wybaczyć ani pogodzić się z takim zachowaniem. 

Wydarzy się wiele rzeczy. Fabuła jest ciekawa. Czy zmiana jest potrzebna? I czy Klara urodzi? Lisa – była przykrywką, by zabawić się ideałami Marka. Wywołać w nim sentyment, a wręcz rozbudzić marzenia. To zlepek pewnych cech docenianych przez mężczyznę w młodości. Wtedy, bracia jeszcze się sobie zwierzali ze swoich pierwszych miłości. 

Na kartach powieści odbiorca odnajdzie tajemnicę, intrygę i wybaczenie. Nie będę opowiadać Wam całej treści, ale jest pewien przełomowy moment, który zmienia wszystko. Dosłownie wszystko. 

Gorąco polecam książkę, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony.
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 23.04.2019 r.
Wydanie I
Projekt okładki i stron tytułowych: Joanna Wasilewska
Oprawa: miękka
Liczba stron: 341
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jasność myślenia. Praktyczny podręcznik przekuwania myśli w skuteczne decyzje

  „…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…”  Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą. Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć. Odpowiednie moce to: - odpowiedzialność za siebie - samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony - samokontrola – opanowanie np. lęków - pewność siebie, która jest wartością. Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie

Arnhem – dług hańby

  „…Pułkownik Sosabowski wskazywał, że wyszkolenie specjalistów zajmie co najmniej sześć miesięcy…”  Środa –   ten tydzień, a w zasadzie jego (przyjemną część) zacznę przygodą z historią. Ta wymaga spokoju i analizy. Wszak nie każda postać zapisana w słownikach i szkolnych podręcznikach, zasłużyła od jej miłośników na prawdziwe uznanie. Czy prawidłowo? Jesienią 1944 roku wydawało się, że koniec wojny jest bliski – armia niemiecka na wszystkich frontach była na skraju rozpadu. Wystarczyło więc zadać jeden celny cios, by ostatecznie ją rozgromić. Generał Sosabowski uważany jest za zdradzonego bohatera II wojny światowej. W niedzielę 17 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii rozpoczęła się operacja „Market-Garden” – największa w historii II wojny światowej operacja powietrznodesantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy rzut to 2023 samoloty transportowe i 478 szybowców

Tristan 1946

  „… Nie daj w siebie wmówić, że tam musisz być, gdzie już nie jesteś. Wszystko się kończy, i sprawy, i miejsca, a człowiek musi iść naprzód…” Jeśli lubicie klasykę, to książka idealna do interpretacji życia i uczuć, które już w tamtych czasach były burzliwe i prawdziwe. O słynnym Tristanie dowiadujemy się już w podstawówce. Kiedy tak naprawdę umiera prawdziwa miłość? Jak wyglądały oczekiwania kobiet wobec mężczyzn? Rozsądek czy chłodna kalkulacja ukształtowały epokę? Pytań jest wiele. W powieści dostrzegamy skomplikowany splot emocji pomiędzy matką i synem. Może to jeden z nurtów psychoterapii? Nie zapominajmy, że Kuncewiczowa i interpretacja jej utworów nie odnosi się do bujnego rozwoju psychoanalizy. Michał, młody Polak naznaczony koszmarem drugiej wojny światowej, przybywa do Anglii, gdzie mieszka jego matka Wanda. Tam poznaje Kathleen i pomaga jej znaleźć posadę u starszego profesora, za którego dziewczyna wkrótce wychodzi za mąż. Poruszająca reinterpretacja celtyckiej l