Przejdź do głównej zawartości

LISTY sprzed LAT



„ … Nie zdradzę mu nigdy tego, co zaszło między nami, to brzemię będę nosił w sobie, ale zamierzam pracować dla niego ile sił i nie zostawię go nigdy samego …” 


Przed Wami interesująca książka, która odkrywa wszystkie karty. Powieść otwiera sagę z cyklu – Szczęście niejedno ma imię. W ostatnim czasie miałam okazję przeczytać inną książkę autorki, mianowicie „Siedlisko gorących serc”. Liczę na to, że i tym razem zarażę Was ciekawym tekstem, bo publikacja broni się sama, a kolejny rekord to jeden wieczór intensywnego czytania.  

Patronat medialny nad powieścią objęła „Przyjaciółka”. Moim zdaniem to książka idealna na prezent. Porusza ważne wartości i problemy, od których i nam trudno uciec. Podzielona jest na trzy części – pierwsza zatytułowana jest „ W szponach nienawiści”, druga – „Przyjaźń aż po … grób …”, trzecia zaś to „Ku miłości”. 

Autorką publikacji jest Roma J. Fiszer. Pisarka wplata w swoje powieści ciekawe elementy, życia, pracy, ale i pięknego krajobrazu. W książkach fragmenty zawierają wątki historyczne, ale również takie, które można traktować, bez mała, jak przewodnik po Kaszubach. Jest też trochę o technice, czy żaglach. Liczę na to, że pamiętacie twórczość pisarki. Na jej koncie znajduje się już kilka ciekawych powieści. To „Kilka godzin szczęścia”, „Wzgórze pełne słońca”, oraz „Sezon na szczęście”. Mimo technicznego wykształcenia posiada głęboką duszę artystyczną i według mnie, to jest jej prawdziwe powołanie. 

Głównymi bohaterkami tej powieści są dwie kobiety. To Ewa i Iwona. Po latach wzajemnej niechęci, udaje im się odbudować pozytywne relacje, ale prawda wychodzi na jaw i ujrzy światło dzienne. Wraz z nią wyjdą na wierzch ukryte żale. Czytelniczki pochłonie też namiętność, ale ta jest nagła. Uczucie zaś, wymaga czasu. 

Ewa – jest bogata, ma piękny gabinet, w oryginalnym biurowcu. Iwona przychodzi do niej prawie zawsze  w przerwie śniadaniowej. Czasami czuje się niedoceniana. Kobiety są koleżankami ze studiów. Ewie zdarza się, że pije samotnie w domu, oraz analizuje swoje życie. Niestety jej mąż ma w głowie tylko biznes i wyjazdy. Brakuje jej spokoju, uwagi ze strony ukochanej osoby i dziecka, któremu oddałaby część swojego życia. Punktem zapalnym jest przyjęcie, gdzie Ewa uwiodła męża Iwony, kochała się z nim. Iwona się wszystkiego domyśliła. Kobieta od dzieciństwa miewała taki stan półodrętwienia w pełnym słońcu i często robiła pewne rzeczy z premedytacją. 

Pomimo to, siła przyjaźni jest wielka, oraz pomoże zawalczyć o siebie. Choroba nowotworowa Ewy doprowadza nawet do wspólnego zamieszkania. Szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że w życiu Iwony pojawia się mężczyzna sprzed lat. Ten sam człowiek, o którym śniła - staje się realny. Przechowywane listy są skarbnicą wiedzy.

Po śmierci Ewy, Iwona zaczyna dojrzewać do zmian. Przewartościowuje swoje życie. Przeprowadza szczerą i trudną rozmowę z Zygmuntem, od którego postanawia odejść, wraca do pracy naukowej i w końcu, chce zadbać o siebie i własne szczęście. 

Elementem zapalnym całej historii jest zdrada, oraz utracony szacunek do drugiej osoby. Bardzo podoba mi się to, że wszystkie postaci mają spory bagaż doświadczeń, popełniły wiele błędów, ale nie bały się przyznać do porażki. 

Gorąco polecam dość życiową lekturę
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Oprawa: miękka
Liczba stron: 384
Premiera: 17.10.2018 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Magdalena Zawadzka
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

  1. Uwielbiam takie życiowe książki więc myślę że mi się spodoba :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jasność myślenia. Praktyczny podręcznik przekuwania myśli w skuteczne decyzje

  „…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…”  Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą. Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć. Odpowiednie moce to: - odpowiedzialność za siebie - samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony - samokontrola – opanowanie np. lęków - pewność siebie, która jest wartością. Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie

Arnhem – dług hańby

  „…Pułkownik Sosabowski wskazywał, że wyszkolenie specjalistów zajmie co najmniej sześć miesięcy…”  Środa –   ten tydzień, a w zasadzie jego (przyjemną część) zacznę przygodą z historią. Ta wymaga spokoju i analizy. Wszak nie każda postać zapisana w słownikach i szkolnych podręcznikach, zasłużyła od jej miłośników na prawdziwe uznanie. Czy prawidłowo? Jesienią 1944 roku wydawało się, że koniec wojny jest bliski – armia niemiecka na wszystkich frontach była na skraju rozpadu. Wystarczyło więc zadać jeden celny cios, by ostatecznie ją rozgromić. Generał Sosabowski uważany jest za zdradzonego bohatera II wojny światowej. W niedzielę 17 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii rozpoczęła się operacja „Market-Garden” – największa w historii II wojny światowej operacja powietrznodesantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy rzut to 2023 samoloty transportowe i 478 szybowców

Tristan 1946

  „… Nie daj w siebie wmówić, że tam musisz być, gdzie już nie jesteś. Wszystko się kończy, i sprawy, i miejsca, a człowiek musi iść naprzód…” Jeśli lubicie klasykę, to książka idealna do interpretacji życia i uczuć, które już w tamtych czasach były burzliwe i prawdziwe. O słynnym Tristanie dowiadujemy się już w podstawówce. Kiedy tak naprawdę umiera prawdziwa miłość? Jak wyglądały oczekiwania kobiet wobec mężczyzn? Rozsądek czy chłodna kalkulacja ukształtowały epokę? Pytań jest wiele. W powieści dostrzegamy skomplikowany splot emocji pomiędzy matką i synem. Może to jeden z nurtów psychoterapii? Nie zapominajmy, że Kuncewiczowa i interpretacja jej utworów nie odnosi się do bujnego rozwoju psychoanalizy. Michał, młody Polak naznaczony koszmarem drugiej wojny światowej, przybywa do Anglii, gdzie mieszka jego matka Wanda. Tam poznaje Kathleen i pomaga jej znaleźć posadę u starszego profesora, za którego dziewczyna wkrótce wychodzi za mąż. Poruszająca reinterpretacja celtyckiej l