Przejdź do głównej zawartości

Kredziarz – recenzja przedpremierowa



„ … Chyba wtedy pierwszy raz w życiu zrozumiałem, jak błyskawicznie wszystko może się zmienić. To co wydaje się nam oczywiste, w każdej chwili może zostać nam odebrane …”



Wiecie, że kryminały i thrillery pojawiają się na mojej stronie dość sporadycznie, ale przyznam szczerze, że „coś” skłoniło mnie, do jego przeczytania. Może to przedstawiona historia zbrodni doskonałej. 

W powieści króluje tajemnica. Czuć wyraźnie ból i strach. Życie przeplata się ze śmiercią, a jawa ze snem. Autorką publikacji jest C. J.Tudor. Mieszka w Nottingham z partnerem i ich trzyletnią córką. W przeszłości pracowała jako copywriterka, prezenterka telewizyjna i lektorka. W chwili obecnej całkowicie poświęca się pisaniu. „Kredziarz”, to jej pierwsza powieść i mam cichą nadzieję, że nie ostatnia. Książka otrzymała wiele pozytywnych rekomendacji zagranicznych mediów. 

Strzępy ciała porozrzucane po całym terenie, to bardzo bestialskie posunięcie. Jest jeszcze pewien kod porozumiewania się. To rysunki namalowane kredą. Co oznaczają? A może to tylko głupi żart?
Eddie jest w pewnym sensie w potrzasku. Munster, to jego ksywka. To dlatego, że ma nazwisko Adams, jak w Rodzinie Adamsów. Ale czy to zwykły przypadek? To Kredziarz podsunął dwunastoletniemu chłopcu pomysł, by porozumiewać się z przyjaciółmi za pomocą rysunków. To taki tajny kod. Tylko, że dobra i niewinna zabawa kończy się w pewnym momencie. 

Przedstawione spostrzeżenia z perspektywy dziecka są niezwykle interesujące. To porównywanie życia, ludzi, a nawet swoich przyjaciół. Miasteczko Anderbury wydaje się dość spokojne. To brukowane uliczki, katedra, targ dwa razy w tygodniu, czy herbaciarnie. W sumie pozory mylą, bo szara rzeczywistość daje się we znaki nie tylko bezrobotnym mieszkańcom. 

Akcja przedstawiona jest w roku 1986 i 2016. Czytelnik dostrzega nie tylko zmiany wewnętrzne bohaterów, ale i całej fabuły. W powieści nie brak motywów biblijnych, ale czy „jeśli twoja ręka jest powodem grzechu” odetniesz ją? Lata osiemdziesiąte, są barwne, ale mroczne sekrety są bardzo skomplikowane. 

Media też odgrywają szczególną rolę. Sensacja jest ciekawa, ale przecież może wyniknąć z niej też jakaś dobra rzecz. To nie jest łatwa książka i momentami trzeba od niej odpocząć. Emocje sięgają zenitu. Życie i śmierć ważą losy, ale na koniec nigdy nie jesteśmy przygotowani. Nasz świat wcale nie jest duży. To według mnie pewien obszar, w którym próbujemy utrzymać się na powierzchni.
Gorąco polecam i liczę, że po przeczytaniu powieści wymienimy nasze spostrzeżenia. 

Katarzyna Żarska
 
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka
Liczba stron: 384
Przełożył: Piotr Kaliński
Premiera: 28.02.2018r.(nowość wydawnicza)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jasność myślenia. Praktyczny podręcznik przekuwania myśli w skuteczne decyzje

  „…Kiedy wcielisz pewne rzeczy w życie, stają się częścią ciebie…”  Myślenie to fascynujący, a jednocześnie przydatny proces, który dotyczy Nas wszystkich. Wiele osób zastanawia się, jak można inaczej działać, gdy wszyscy, robią to samo. Wtedy ta osoba odbierana jest jako dziwak, bo nie fascynuje jej alkohol, używki, czy inne rozrywki, które nie znajdują się w jej świecie. Decyzja to osąd, że konkretna opcja jest tą najlepszą. Autorem książki jest Shane Parrish przedsiębiorca i poszukiwacz mądrości. Regularnie publikuje w „New York Timesie” i „Wall Street Journal”. Myśli i działania stanowią algorytm. Człowiek – to istota, która może robić, co chce, ale „nie może chcieć, co chce”. Grupa, w której jesteś ma ci odpowiadać, a nie męczyć. Odpowiednie moce to: - odpowiedzialność za siebie - samowiedza – czyli nasze mocne i słabe strony - samokontrola – opanowanie np. lęków - pewność siebie, która jest wartością. Życie składa się z ciągu doświadczeń, tymczasem zwykle nie

Arnhem – dług hańby

  „…Pułkownik Sosabowski wskazywał, że wyszkolenie specjalistów zajmie co najmniej sześć miesięcy…”  Środa –   ten tydzień, a w zasadzie jego (przyjemną część) zacznę przygodą z historią. Ta wymaga spokoju i analizy. Wszak nie każda postać zapisana w słownikach i szkolnych podręcznikach, zasłużyła od jej miłośników na prawdziwe uznanie. Czy prawidłowo? Jesienią 1944 roku wydawało się, że koniec wojny jest bliski – armia niemiecka na wszystkich frontach była na skraju rozpadu. Wystarczyło więc zadać jeden celny cios, by ostatecznie ją rozgromić. Generał Sosabowski uważany jest za zdradzonego bohatera II wojny światowej. W niedzielę 17 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii rozpoczęła się operacja „Market-Garden” – największa w historii II wojny światowej operacja powietrznodesantowa wojsk alianckich z udziałem żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy rzut to 2023 samoloty transportowe i 478 szybowców

Tristan 1946

  „… Nie daj w siebie wmówić, że tam musisz być, gdzie już nie jesteś. Wszystko się kończy, i sprawy, i miejsca, a człowiek musi iść naprzód…” Jeśli lubicie klasykę, to książka idealna do interpretacji życia i uczuć, które już w tamtych czasach były burzliwe i prawdziwe. O słynnym Tristanie dowiadujemy się już w podstawówce. Kiedy tak naprawdę umiera prawdziwa miłość? Jak wyglądały oczekiwania kobiet wobec mężczyzn? Rozsądek czy chłodna kalkulacja ukształtowały epokę? Pytań jest wiele. W powieści dostrzegamy skomplikowany splot emocji pomiędzy matką i synem. Może to jeden z nurtów psychoterapii? Nie zapominajmy, że Kuncewiczowa i interpretacja jej utworów nie odnosi się do bujnego rozwoju psychoanalizy. Michał, młody Polak naznaczony koszmarem drugiej wojny światowej, przybywa do Anglii, gdzie mieszka jego matka Wanda. Tam poznaje Kathleen i pomaga jej znaleźć posadę u starszego profesora, za którego dziewczyna wkrótce wychodzi za mąż. Poruszająca reinterpretacja celtyckiej l