Przejdź do głównej zawartości

Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje

 

„…Empatia myśli zwykle redukuje napięcie, szczególnie jeśli swoim tonem głosu okazujesz szacunek…”

Piątkowy wieczór, to chwila dla siebie. Bez zbędnego gadania o niczym, ale za to z książką w ręku i pasją czytania w sercu. Czym dla Nas wszystkich jest radość? Według literatury fachowej to taki stan emocjonalny, który wyraża w świadomości uczucie całkowitego spełnienia. Jedno jest najważniejsze. To spokojne serce. Czemu czasami tak trudno osiągnąć wspomnianą radość? Czym jest empatia uczuć? Wybrane przez Nas słowa mogą zależeć od kontekstu. Czy do wszystkich można stosować delikatność? No właśnie …

Człowiek powinien cieszyć się życiem. Niestety relacje międzyludzkie są różne, bo jednych kochamy, drugich nienawidzimy, jeszcze inni są Nam obojętni.

Wszyscy mamy kogoś, z kim nie możemy się dogadać – przyjaciółkę, która ciągle narzeka, nieustannie krytykującego nas szefa, wrednego sąsiada, nastoletnie dziecko, które dąsa się i trzaska drzwiami, a może kochającego, ale irytującego partnera.

David D. Burns, to wybitny psychiatra i autor bestsellerowego poradnika „Radość życia”, wyjaśnia w swojej książce, dlaczego mamy czasem tak duży problem, żeby się dogadać, ale oferuje proste, lecz skuteczne techniki, które pomogą naprawić relacje z innymi. Trzykrotnie otrzymał tytuł Wykładowcy Roku od absolwentów Uniwersytetu Stanforda.

Czytelnik dowie się między innymi, jak:

  -  przestać wytykać palcami innych i zacząć patrzeć na siebie;

  -  ustalić, w czym tkwi problem w relacjach z konkretną osobą;

  -  szybko rozwiązywać konfliktowe sytuacje z innymi ludźmi.

Wszyscy pragną dobrych relacji. Jaka jest rzeczywistość? Nasze nastawienie lub innych wrogie, pozbawione zaufania wręcz mierzi. I to „oni są biedni”, bo np. wyżywają się na innych. Podobno toczymy te boje, bo nie do końca wiemy, jak kochać drugiego człowieka. Kobiety i mężczyźni są z natury różni, co do relacji i konfliktów z drugą osobą. Cierpienia w związkach biorą się z deficytu, zwanego wypaleniem w związku. To, co kiedyś cieszyło, obecnie denerwuje, prowadzi do stresu, frustracji, samotności. W rezultacie do rozwodu.

Pragniemy miłości, intymności i dobrych relacji z ludźmi. To jednak nie wychodzi, bo często walczymy i ranimy się nawzajem. „Radość życia razem” zaprasza do dialogu, czytania aktywnego i wykonywania ćwiczeń rozwijających umiejętność dojrzałej komunikacji.

Mamy też pięć tajników efektywnej komunikacji. To podoba mi się najbardziej, bo dotyczy obszaru moich zainteresowań. 😉

1.      Technika rozbrajania (odnajdywanie prawdy w tym, co mówi druga osoba)

2.      Empatia (myśli, uczuć)

3.      Dopytywanie (dodatkowe pytania np. co myśli, jak się czuje)

Te 3 punkty - to umiejętność słuchania (1, 2, 3)

4.      Zdanie wyrażające uczucia (np. czuje się zdenerwowany)

5.      Głaskanie (dawanie szacunku wobec drugiej osoby)

Te dwa – czyli punkt 4 i 5 to umiejętność wyrażania siebie.

Autor pokazuje, że radość życia razem zbudowana jest na nieobwinianiu i szanowaniu drugiej osoby, dostrzeganiu takiego własnego wpływu na relację oraz sięganiu po wspólne zasoby.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: Zysk i S – ka

Premiera: 27.02.2024 r.

Tłumaczenie: Robert Filipowski

Wydanie I

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 304

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz