Przejdź do głównej zawartości

Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody

 

„… I nie przesadzam. To było tak, jakby ktoś nagle zabrał całe dobro i nadzieję dla świata, albo przynajmniej ze mnie …”

Przed Wami nowa książka pt. „Jak się nie dać psychopacie? Poznaj jego metody”. To jedna z wrześniowych nowości Wydawnictwa Znak. Teraz będzie interesująco. Żaneta Gotowalska-Wróblewska – socjolożka i dziennikarka – oraz prof. Daniel Boduszek – polsko-brytyjski psycholog kryminalny, profesor nauk społecznych – tworzą profil współczesnego psychopaty w Polsce, ukazując czytelnikowi swoiste meandry ludzkiego umysłu.

Na ten temat powstało wiele publikacji, a te trafiają do rąk różnych czytelników i osób, które np. wnikliwie analizują taką tematykę. Psychopata, to osoba o pewnego rodzaju dysfunkcji, czy raczej dysfunkcjach poznawczo-emocjonalnych. W psychiatrii nie występuje jednostka chorobowa o nazwie "psychopatia", jednak podręczniki psychiatrii i psychologii wyróżniają pewien zestaw cech przypisywanych osobom potocznie nazywanym psychopatami.

Zapytacie zaraz, co może powiedzieć laik nie będąc blisko takiej tematyki …? Książka jest napisana w interesujący sposób, by wyjaśnić temat, a nie zmęczyć czytającego. Psychopata, jak mawia książka, „to nie zawsze morderca”. To daleko od kryminału. Wspomniana jest także manipulacja. Brak empatii jest jedną z kluczowych cech w rozpoznawaniu psychopatii.

Odbiorca analizuje, a co z tym dość modnym poczuciem winy i wyrzutami sumienia? Czy takie pojęcie jeszcze istnieje? Jeśli zagłębimy się odrobinę w medycynie, też poznamy ciekawe wskazówki. To badania „pokazują, że wielu chirurgów, odnoszących sukcesy w swojej pracy, ma podwyższone cechy psychopatyczne – szczególnie w obszarze deficytów afektywnych…”. Z drugiej strony zaglądamy też do polityki. Tej pełno dzisiaj na każdym kroku w naszych miasteczkach, wsiach i dużych metropoliach. Od razu też dotknięta zostaje rola rzetelnego dziennikarstwa. Czy istnieje jeszcze moralność we wspomnianej polityce?

Według jednej z teorii psychologicznych psychopata to ktoś w rodzaju pasożyta, który żeruje na innych ludziach i wykorzystuje ich słabość. Powiecie tak, są takie osoby, które występują w naszym otoczeniu. Psychopata, nie każdy wie dobrze radzi sobie z lękiem, stresem, gniewem i zazdrością. To coś strasznego, np. dla osoby, która ma normalne bodźce. Z kolei samobójstwo to u psychopatów zjawisko sporadyczne, a normalnie nie mają takich tendencji.

Czy zaburzona dusza, w życiu ma jakieś konkretne myśli, czy zachowania, gdzie normalnie na siebie oddziałują? Psychopaci np. krzywdzą swoje ofiary psychicznie, duchowo, seksualnie, finansowo czy emocjonalnie. Relacje seksualne też nie wyglądają zbyt ciekawie. Kobiety mogą być gwałcone przez oprawcę. Semantyka i język też stanowią problem. Takie osoby inaczej interpretują znaczenie słów. Jak zachowują się wobec dzieci? Dziecko wplątane zostaje w swoistą grę. Staje się jej elementem. Cel uświęca środki. Liderzy w polityce też mogą stać się takimi osobami z zaburzeniami.

Nie tylko mordercy, ale też menedżerowie czy chirurdzy. Psychopatą może być np. miły lekarz, którego spotykasz w szpitalu, lub urocza koleżanka z pracy. Mąż, który zmienił się w tyrana. Polityk i pracodawca, którzy stawiają swoje dobro ponad realne siły. Nie zawsze są to krwawi mordercy z wypisanym na twarzy złem. Potrafią świetnie się maskować. Są zawody, w których psychopaci odnajdą się doskonale, dzięki czemu mogą być dla społeczeństwa bardzo użyteczni.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Premiera: 27.09.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Adam Gutkowski

Wydanie I

Liczba stron: 224 

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz