Przejdź do głównej zawartości

SIŁA EMOCJI

 

„… Stajesz się tym, o czym rozmyślasz przez cały dzień …”

(Ralph Waldo Emerson, eseista i poeta)

Myśli, słowa, ego i interpretacja. Te wbrew pozorom krótkie słowa mogą umiejętnie pomóc Nam odnieść się do niektórych kwestii. Czy np. otoczenie, oddech i muzyka mogą Nam w czymś pomóc? Te negatywne emocje działają jak filtr zabarwiający przez Ciebie zdarzenia.

Nie chłodne kalkulacje i logiczne myślenie, to emocje są tym, co kieruje Naszym życiem
i w największym stopniu wpływa na samopoczucie. PRAWDA
😉 Jak sobie z nimi radzić i zarządzać, by budować dobre relacje z innymi ludźmi i z powodzeniem osiągać życiowe cele?

Odpowiedź na to trudne pytanie, znajdziemy podczas lektury powyższej książki. To kompletny przewodnik po ludzkich emocjach - jego poznanie ułatwi panowanie nad nimi. Mamy nauczyć się „zarządzania emocjami”. Wyjątkowo tym razem w grę nie wchodzą duże pieniądze i to, co niektórym się opłaca.

Podchodzicie do życia, jak rasowy humanista, a może konkretny matematyk? To też ma znaczenie. Jesteście wzrokowcami czy czujecie się dobrze w bałaganie?

Autorem publikacji jest Thibaut Meurisse, który pochodzi z Francji, ale mieszka w Japonii. Twórca licznych publikacji na temat rozwoju osobistego. Na swoim koncie ma książki dotyczące radzenia sobie z wyzwaniami, emocjami i produktywnością.

Moim zdaniem odbiorca może dużo wynieść z części czwartej, która skupia swoją uwagę na tym, jak wykorzystać emocje w rozwoju. Stres i zmartwienia sprawiają, że nie tylko siwieją nasze włosy. Nosimy w sobie wiele uraz. Czujemy zazdrość, depresję. To pewien dyskomfort i to, że coś Nas wewnętrznie uwiera. Dostrzegamy też brak motywacji do działania patrząc np. na brak zaangażowania kolegów z pracy, którzy osiągają przez cwaniactwo więcej niż my. Niestety – powiecie, że większość się zgadza… Zasada wykorzystywania emocji doskonale sprawdza się w marketingu. Specjaliści wiedzą, że ludzie nie tyle kupują produkt, co związane z nim emocje lub opowieści. 

Według definicji słownikowej emocje różnią się znakiem (pozytywne/przyjemne i negatywne/przykre emocje), oraz natężeniem (silne lub słabe), a także jakością w zależności od sytuacji, w której występują, specyfiką reakcji i subiektywnych przeżyć. Powiecie, że w tym momencie można przesadzić, ale naprawdę nie. Większość z Nas też ma zbyt duży bagaż emocjonalny i musi się nauczyć go porzucać. Sama w sobie myśl nie wystarczy jednak, by zmienić się w rzecz lub zdarzenie. Pewni siebie ludzie lokują tzw. pozytywne myśli. Celebrują te małe zwycięstwa. Z kolei manipulowanie myślami to tylko jedno z narzędzi, jakie można wykorzystać do zapanowania nad emocjami. Zmartwienie, to też coś innego niż stres, bo nie jest wynikiem doświadczeń w chwili obecnej, lecz myśli na temat zdarzeń z przeszłości.

Ten, kto rozpoznaje i kontroluje emocje, panuje nad sobą i swoim życiem. Łatwo powiedzieć, tylko jak to robić w praktyce? Thibaut Meurisse ma Nas nauczyć tego w sposób skuteczny i zrozumiały. Autor precyzyjnie i obrazowo wyjaśnia mechanizmy działania ludzkich emocji - posługuje się przykładami z życia, a naukowe teorie psychologiczne ubiera w przystępne dla odbiorcy słowa. Poradnik obejmuje przydatne na co dzień metody, dlatego moim zdaniem po książkę należy nawet sięgnąć z czystej ciekawości. Zawsze to przysłowiowe „coś” może nam się przydać. 😉

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Sensus

Premiera: 11.01.2023 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przekład: Marcin Machnik

Liczba stron: 240

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz