Przejdź do głównej zawartości

Jak nie dać się zmanipulować i okłamać

 

„… Wszyscy jesteśmy zmuszeni do podejmowania decyzji i dokonywania wyborów, w domu, w pracy, w trakcie zabawy. Mamy dziś coraz mniej czasu na zastanawianie się …” 

Życie bywa ciekawe. Nasza wiedza jest czasami błędna. Fakty wymagają wyjaśnienia, a niespodzianki nie muszą wcale zaskakiwać. Stan umysłu, inteligencja i partnerstwo, to one są ważne. Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omand, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy.

David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu, który pełnił też wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych. Obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo. Autor książek.

W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i Internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań. Pod uwagę został wzięty i cyfrowy świat, bez którego nie umiemy teraz funkcjonować. Dziś media społecznościowe zwiększają naszą podatność na plotki w kryzysie. Gdzie tu miejsce dla świata biznesu? Tu odnajdziemy inne sposoby radzenia sobie z ryzykiem, jakie stwarza stawianie na krótkoterminowość i transakcyjność.

Informacja, czyli przekazanie pewnego komunikatu. Pojęcie „informacji” dotyczy również wiedzy faktycznej lub domniemanej, a także reguł preferencji w różnych dziedzinach ważności i użyteczności. W tym sensie, informując kogoś o kimś lub czymś, zawiadamiamy go o faktach, dzielimy się naszą wiedzą i preferencjami na dany temat. Z kolei manipulacja jest sposobem oddziaływania na inne osoby lub grupy, w efekcie którego zachodzą zmiany w ich zachowaniu i postępowaniu. Z założenia mechanizm ten ma oddziaływać na podświadomość osoby lub grupy manipulowanej, oraz być przed nią ukryty.

Publikacja prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz metody weryfikowania, czy tor naszego myślenia jest właściwy, czy nie wpływają nań nasze nieświadome uprzedzenia. Ważne jest też, jak unikać uwikłania się w teorie konspiracyjne i jak nie dać się nabrać fake newsom oraz manipulacjom.

Omand radzi, jak w inteligentny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę, budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu, a także, jak tworzyć strategiczną sieć kontaktów. Życie w wolnym społeczeństwie oznacza, że wszyscy powinniśmy być otwarci na wpływy.

Gorąco polecam trochę inny typ publikacji.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Tytuł oryginału: How Spies Think

Premiera: 26.01.2022 r.

Wydanie I

Tłumaczenie: Jolanta Sawicka

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 352

(nowość wydawnicza)

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz