Przejdź do głównej zawartości

WAKACJE gwiazd w PRL

 

„…Wystarczy, że piękne są Tatry. I są jak magnes – przyciągają tłumy. Miłośnicy wędrówek, turystyka masowa, wczasy zakładowe …Górale mówią, że przyjeżdża stonka, słowem żarłoczna plaga. No, ale przyjeżdżają też pieniądze …”

Aktorzy, pisarze, ludzie świata kultury i nauki. Każdy z nich potrzebuje zupełnie innego sposobu wypoczynku. Są osoby, które uwielbiają ciszę i spokój, są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie wolnego bez twórczego rozgardiaszu. Samo motto, które przyświeca publikacji jest trochę przekorne: „Lepiej nigdy nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić …”. Odbiorca dostając książkę do ręki może sam wniknąć w niektóre biografie. Nie zawsze ładnie jest zaglądać w czyjeś życie, ale z dziennikarskiego punktu widzenia – ciekawie 😉

Bardzo cieszę się, że mogłam w spokoju przeczytać książkę, tym bardziej, że jest ona bardzo precyzyjna. Moim zdaniem to sukces pisarki i Wydawnictwa.

Autorką książki jest Krystyna Gucewicz – pisarka, dziennikarka, krytyczka sztuki, recenzentka teatralna i poetka w jednym. Na swoim koncie ma scenariusze widowisk teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Od 20 lat przygotowuje i prowadzi Ostry Dyżur Poetycki w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Publikacja jest takim kuferkiem przygód. To wspomnienia, niesamowite źródła informacji, zdjęcia, które stanowią układankę. Podobnie, jak w takim kalejdoskopie, czyli zabawce naszego dzieciństwa 😉 Rocznik ’88 wie, o czym mówię 😉 To także pociągi kursujące z większą lub mniejszą punktualnością. Plotki i uśmiechy. W wagonach sypialnych I klasy – jak zawsze byli równi i równiejsi.

W Polskę jedziemy! Elitarny Sopot, szokujące nagością Chałupy, malowniczy Kazimierz, zwariowane Zakopane, roztańczony Ciechocinek. Tak prezentowała się artystyczna mapa Polski. Jak w kalejdoskopie pojawiają się modne miejscowości, znane twarze i wielkie nazwiska. Dokąd jeździli i gdzie się bawili artyści ze świata kina: Janusz Majewski, Andrzej Łapicki, Bogumił Kobiela, literaci: Stefania Grodzieńska, Stefan Kisielewski, a wreszcie muzycy, satyrycy oraz ikony świata mody: Maria Koterbska, Eryk Lipiński i Barbara Hoff?

Dlaczego w Rabce rodziły się najlepsze pomysły na książki? Czym kusiły artystów Bieszczady, a czym pociągały Mazury? Co oferowała wczasowiczom polska Palm Beach? Co myślała o tym wszystkim córka Stefana Żeromskiego, a co Kalina Jędrusik? Jak wyglądał ślub Zbyszka Cybulskiego i czy Leopold Tyrmand naprawdę nosił czerwone skarpetki? Dlaczego Tym wie lepiej? I skąd ten pomysł, że Osiecka lubiła krokodyle?

W atelier Władysława Hasiora można było utonąć na kilka dni. Absolutny wizjoner, niezrównany gawędziarz imponował fantazją i niezwykłym temperamentem. Z kolei Stefania Grodzieńska, najdowcipniejsza kobieta, jaką znała Polska miała lęk wysokości. Góral diabła z Panem Bogiem nie pomyli. Czasem tylko czarta wypędzać musi.

W Jastarni panowała egzotyka niskich domków rybackich z nietynkowanej cegły. Ta cicha nadmorska mieścina realizowała nową hierarchię i ekskluzywność. Z kolei Krynica jest atrakcyjna ze względu na widowiska plenerowe, które przyciągają miliony widzów. Czuć klimat opery i operetki. Konkurs im. Jana Kiepury od razu zaprasza wielki świat. Nikifor też miał swój pogląd widzenia. To taki intymny, mały rytuał. Nawet kuracjusze kupowali jego kolorowe kartki zamiast pocztówek w kiosku Ruchu.

Książka Krystyny Gucewicz to nie tylko fascynująca podróż do miejsc, w których czas wolny spędzała śmietanka towarzyska PRL-u, to przede wszystkim pretekst do snucia barwnych i humorystycznych opowieści o ludziach i ich stylu życia w tych mało artystycznych czasach.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 16.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Liczba stron: 448

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz