Przejdź do głównej zawartości

TOPIELISKA

 

„… Przez chwilę waham się, czy wspomnieć o pieniądzach, które zniknęły z konta Kuby, ale ostatecznie rezygnuję. Intuicja mówi mi, że ten człowiek nie ma z tym nic wspólnego. Ktoś, kto pielęgnuje pamięć o rodzinnej historii, ktoś, w czyich oczach widziałam troskę, smutek i miłość, nie mógłby zniżyć się do tak perfidnego oszustwa …”

Telefon z przychodni wyrywa Polę ze snu. Poranek nie należy jednak do przyjemnych, ale Pola beztrosko budzi swoich dwóch ukochanych mężczyzn. Mają jechać do przychodni na umówioną wizytę. Kobieta widzi, jak wsiadają do samochodu.

Okazuje się, że jej trzyletni synek wraz ze swoim tatą nie pojawili się na umówionej wizycie. Gdy Pola nie może skontaktować się z mężem, mimo szalejącej za oknem zamieci, decyduje się pojechać do przychodni. Po drodze jest świadkiem prowadzonej nad rzeką akcji ratunkowej. Na jej oczach dźwig wyławia samochód z roztrzaskaną przednią szybą.

Autorką powieści jest Ewa Przydryga. Pisarka urodziła się w Poznaniu i jest absolwentką filologii angielskiej. Na swoim koncie ma thrillery psychologiczne w stylu „domestic drama”. Zagląda do różnych zakamarków ludzkiej psychiki, a jej historie są utkane wokół rodzinnych tajemnic i intryg. W 2020 roku w wydawnictwie Muza ukazały się jej dwie książki: „Bliżej niż myślisz” i „Miała umrzeć”.

Telefon męża ciągle milczy pomimo wielu prób kontaktu. Co się stało? W pustym wraku Pola rozpoznaje nissana Kuby i numer rejestracyjny pojazdu... Zamarznięte ciało jej męża zostaje wyłowione z rzeki kilka dni później. Zwłoki ich synka Jasia nie zostają jednak odnalezione. Kobieta mdleje. Wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek - Jakub nie zdołał uwolnić z pułapki ani siebie, ani dziecka. Tak brzmi oficjalna wersja... Niestety jest wiele niewiadomych.

Okazuje się, że Kuba miał siostrę Laurę, która uczyła się w klasie maturalnej, a utonęła w jeziorze. Ktoś jednak przygląda się naszej głównej bohaterce, to kobieta z warkoczem, która następnie wsiada do taxi i odjeżdża. Kim jest ta tajemnicza postać?

Mijają dni, ale nad dobrym imieniem Kuby zaczynają się zbierać czarne chmury. W pracy dopuścił się kilku matactw i zapewne w związku z tym był szantażowany. W odległej przeszłości Kuby mnożą się kolejne luki, a główną z nich wypełnia tajemnicza dziewczyna, która kilkanaście lat wcześniej utonęła w kaszubskim jeziorze...

Pola przekonuje się powoli, że Kuba ją okłamywał. Doszła do wniosku, że kiedyś wypłacił z konta dwadzieścia pięć tysięcy złotych. A może ktoś mu groził? Może nawet porwał ich synka? Siostra Ida opowiada, że w czasie chrzcin małego – widziała jak Kuba pojechał gdzieś i nie było go trzy godziny. Wówczas spotkał dziewczynę w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, ta miała warkocz.

Z kolei ojciec Idy i Poli molestował i gwałcił Idę. Matka o tym wiedziała, ale udawała, że nic się nie dzieje. Wtedy na oczach czytelnika rodzą się różne emocje, ale chyba bezsilność i brak zrozumienia są najczęstszym objawem walki oprawcy i uzależnionej osoby.

Spirala obłędu zacieśnia się w trakcie przeszukiwania domu małżeństwa. W piwniczce na wina policja natrafia na zamknięte w metalowej skrzyni (kufrze) szczątki małego dziecka... Czy mąż był powiązany z recydywistami? I gdzie jest mały Jaś?

Gorąco polecam książkę, ale musicie ją czytać bardzo uważnie, ponieważ zawiera wiele elementów układanki.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 19.05.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz