Przejdź do głównej zawartości

Pierwsze światło

 

„…Gwiazdy są owocem starannie wyważonego tańca sił, ale jest też wiele chmur gazu, którym się nie udało, które nie były zdolne do wytworzenia warunków umożliwiających uformowanie się gwiazd …”

Wiele osób uwielbia patrzeć w gwiazdy. Wtedy można pomyśleć o różnych rzeczach. Wyciszyć się, a nawet przenieść w inny wymiar do osób zmarłych. To książka dla ludzi ciekawych świata. 

Jaką historię skrywa przed nami wszechświat? Jak narodziły się pierwsze ciała niebieskie? Kiedy ciemności zastąpiło światło? Jak powstały pierwsze gwiazdy? Jak formowały się w galaktyki? Czym są czarne dziury? I dlaczego właściwie niebo jest ciemne?

Autorką publikacji jest Emma Chapman, pracownik naukowy Towarzystwa Królewskiego. Zaangażowana w ciekawe programy. Pisarka stara się odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji i pochodzenia Wszechświata. Otrzymała najbardziej prestiżowe stypendia naukowe w Wielkiej Brytanii. Jest również szanowanym komentatorem w kwestiach astrofizycznych, współpracuje z „The Guardian”oraz BBC.

Na wiele pytań odpowiada astrofizyczka Emma Chapman. Jej książka pt. „Pierwsze światło” to przewodnik po najmniej zbadanym okresie w historii wszechświata. Autorka z humorem i zaangażowaniem w przystępny sposób przybliża nam nawet najbardziej skomplikowane pojęcia z zakresu astronomii i astrofizyki. Entuzjazm, z jakim Emma Chapman opisuje losy wszechświata, jest zaraźliwy dla pasjonatów. Kształtowanie się Układu Słonecznego, to ok. 9 mld lat aż do współczesności i galaktyk. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, pomimo, że we Wszechświecie występuje mnóstwo innych pierwiastków.

Całkowite zaćmienie Słońca zdarza się gdzieś na Ziemi mniej więcej co 18 miesięcy, a każde jedno miejsce na Ziemi doświadcza całkowitego zaćmienia Słońca w przybliżeniu co 375 lat. Kiedy dochodzi do zaćmienia Księżyca, jest ono widoczne dla każdego obserwatora na tej stronie Ziemi, na której panuje noc. Światło składa się z różnych barw, pierwszym, który to zrozumiał był Isaac Newton (1666 r.)

Książka uzupełniona jest kolorowymi zdjęciami, wykresami oraz diagramami. Pomaga to w obrazowym odzwierciedleniu zagadnienia.

Gorąco polecam, ale nie jest prosto, ponieważ to typowa książka popularnonaukowa.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 23.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie I

Liczba stron: 320

(nowość wydawnicza)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz