Przejdź do głównej zawartości

Morderczynie i Psychopatki

 

„…Właśnie patrzę na stojące na twoim sekretarzyku zdjęcie z byłą żoną. Wyglądacie na tak szczęśliwych. Ze mną nigdy nie byłeś szczęśliwy. Zapewne dlatego, że nie mogłeś mnie pieprzyć każdego dnia …”

Dlaczego ktoś, kto nigdy nie wykazywał gotowości do stosowania przemocy wprost, zleca ot tak zabójstwo? Dzisiejsze czasy są bardzo niestabilne i wręcz niebezpieczne. Wiele osób żyje w świecie fantazji, by mieć jak najmniej do czynienia z rzeczywistością. Problemy powinny rozwiązywać się same, a przecież tak nie jest. Takimi osobami mogą kierować aktualne okoliczności i emocje, które sugerują im inni ludzie. Więzienia zaś to instytucje, gdzie trafiają ludzie obciążeni poważnymi, oddziałującymi na siebie wzajemnie problemami.

Nie ukrywam, że książkę trzeba czytać bardzo uważnie, ale są momenty, że taki czytelnik – jak JA 😉 musi robić sobie przerwy podczas lektury. Niektóre opisy są szokujące, wręcz niewyobrażalne, ale i nie ukrywajmy - prawdziwe.

Autorką książki jest Nahlah Saimeh, doktor medycyny, specjalistka w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii. Jako biegła specjalizuje się w wydawaniu opinii w sprawach dotyczących przestępstw popełnianych przy użyciu przemocy oraz przestępstw seksualnych, ocenia poczytalność sprawców i sporządza prognozy dotyczące ryzyka zagrożenia z ich strony. Jest autorką kilku książek, które w krajach niemieckojęzycznych osiągnęły status bestsellerów.

Jak to możliwe, że kobieta naprawdę zabija własnego męża? Dlaczego świadomie pozostawia swoje dziecko na pastwę brutalnego partnera? I dlaczego go nie chroni, a czasem przyczynia się nawet do jego śmierci?

Tego typu sprawy wywołują ogromne poruszenie, ponieważ kobiety uchodzą za osoby empatyczne, serdeczne, łagodne. To matki, kochanki, obrończynie. Jednak cechy te prowadzą często do bagatelizowania zagrożeń płynących ze strony kobiet. Powiecie, że są tak wyrafinowane, wredne, zbyt ambitne, albo niestety tłamszone przez swoich mężów. Nie mające nic do powiedzenia. To też niedobrze.

Co sprawia, że kobiety zadają ogromny ból innym ludziom, a nawet odbierają im życie? Czy istnieją wzorce przestępstw typowo żeńskich? Sądy i prawnicy mają ciekawe sprawy, ale i czasami dziwne rozstrzygnięcia owych wyroków.

Nahlah Saimeh, specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej, przedstawia w swojej książce portrety psychologiczne kilku kobiet, które dopuściły się ciężkich przestępstw. Na przykładzie ośmiu drastycznych spraw ze swojej praktyki zawodowej opisuje okoliczności tych zbrodni i wyjaśnia, dlaczego pierwsze oznaki przemocy ze strony kobiet pozostają zwykle niezauważone i w pewnym momencie jest już za późno, by zapobiec przestępstwu.

Podstawowym hormonem męskiej agresji jest testosteron. Schizofrenia zwiększa ryzyko popełnienia przestępstw u kobiet. Kobiety popełniają je częściej wobec osób bliskich.

Jedną z historii warto przytoczyć. Kobieta zabija swojego partnera. Była przyjaciółką i atrakcyjnym dodatkiem. Dostał pięć ran kłutych w szyję. Handlował marihuaną. Ona była molestowana seksualnie - zabiła. Bo ją poniżał. Sama po wszystkim zamierzała popełnić samobójstwo. Jej zachowanie uznano za zaburzone. Publikacja pokazuje, że ogromną rolę w zachowaniu kogoś kształtuje dzieciństwo.

Kolejny wątek – to kochanka. Naleganie na zmianę starego na nowe. Bardziej ambitnego w łóżku i młodszego na ciele. Planowanie tego, jak pozbyć się żony może odbić się czkawką. To przykład takiej eliminacji przeszkody.

Gorąco polecam, ale uprzedzam nie jest lekko…

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/ 

Wydawnictwo: MUZA SA

Premiera: 09.06.2021 r.

Przełożył: Viktor Grotowicz

Projekt okładki: Karolina Michałowska – Filipowicz

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 304

(nowość wydawnicza) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz