Przejdź do głównej zawartości

CLINT. Życie i legenda

 

„… Clint jest skryty, jeśli chodzi o swoją osobę, swoją przeszłość, życie prywatne. Może nie tyle skryty, ile niewylewny, w każdym razie nieźle mu to wychodzi. Czasami ma pamięć doskonałą, innym razem dogodnie wybiórczą. Lubi wiedzieć, ale dzielić się wiedzą – niekoniecznie. Tak jak postaci, w które się wciela, woli wiedzieć coś, czego nie wie widz …”

Tego człowieka rozpoznaje się po jednej sylabie – bo jest tylko jeden Clint, prawdziwy amerykański samotny wilk. Także polityk, biznesmen i muzyk. Człowiek legenda. Mówi o sobie: „Pierwszy w rodzinie coś osiągnąłem …”. Urodził się 31 maja 1930 r. w San Francisco. Dzieciństwo spędził na obrzeżach Piedmontu. Z kolei babcia Runner nauczyła go jeździć konno i pracować w polu. Wpoiła mu dwie najważniejsze wartości. To poczucie obowiązku i poświęcenie.

Eastwood to jeden z największych sukcesów Hollywood. Pierwotnie znany z grania w westernach – od tego czasu pokazał swój szeroki repertuar aktorski i udowodnił, że jest nie tylko utalentowanym odtwórcą ról, ale również wybitnym reżyserem.

Poza pracą Clint słynie z silnej osobowości, nigdy nie kryje się ze swoimi poglądami. Kiedy ukazała się ta biografia, krytycy chwalili ją za rzetelność zebranych materiałów, a jej bohater wpadł we wściekłość do tego stopnia, że pozwał autora o dziesięć milionów dolarów. Skutkiem pozwu był zakaz rozpowszechniania książki w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie sprawa zakończyła się bez kary.

Los ewidentnie sprzyjał Eastwoodowi. To Chuck Hill zachęcił go, by przyjechał do Los Angeles, ponieważ był przystojny i idealnie sprawdził by się w filmie. Nie należał do żadnego Kościoła. Nie praktykował. Podchodzi do życia po swojemu. Zaliczył 8 – 10 szkół w związku z licznymi przeprowadzkami rodziców. Lubił szybkie samochody i kobiety. Pierwsza żona Maggie Eastwood akceptowała jego zdrady. Dla mnie to nienormalne, ale …

Z kolei po latach aktor przyznał, że jego prawdziwą miłością była dziewczyna z Seattle, której dał pieniądze na aborcje. Do tej pory nie może pojąć, jakim cudem ze skromnej rodziny wyrosła jedna z największych gwiazd ekranu. Poznacie także siostrę aktora – Jeanne, urodzoną w 1934 roku.

Clint zadebiutował w telewizji ogólnokrajowej w NBC. Żona Maggie była modelką, ale nie mogła donosić żadnej ciąży. Po 14 latach małżeństwa urodziła mu syna. On wciąż miał inne kobiety i przelotne znajomości. Potem związek z tancerką. W 1971 roku był już tak bogaty, że lekką ręką wydawał nawet milion dolarów.

Eastwood zagrał w dziesiątkach filmów, ktoś kto grał „Człowieka bez Imienia” czy „Brudnego Harr’ego” był i jest człowiekiem bardziej skomplikowanym, niż wizerunek kreowany na ekranie.

Zaktualizowana książka "Clint. Życie i legenda" powstała na podstawie wyczerpujących rozmów z osobami bliskimi Eastwoodowi, dokumentów i materiałów o produkcji zarówno jego najsłynniejszych filmów, jak i mniej znanych dzieł. To pozycja obowiązkowa dla szerokiego grona jego wielbicieli oraz dla wszystkich interesujących się historią Hollywood.

Patrick McGilligan (ur. 1951) to amerykański biograf i pisarz irlandzkiego pochodzenia. Jego biografia zatytułowana „Alfred Hitchcock: Życie w ciemności i pełnym świetle” była nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poego. Trzeba przyznać, że z Eastwoodem nie było lekko.

W 2020 roku aktor skończył 90 lat. Nadal żyje i ma się dobrze. Ostatni jego film to „Cry Macho”. Jego debiut reżyserski to „Zagraj dla mnie Misty”.

Gorąco polecam, publikacja jest bardzo dokładna i uzupełniona czarno – białymi i kolorowymi fotografiami.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Premiera: 16.06.2021 r.

Oprawa: twarda

Wydanie I

Przekład: Ewa Penksyk – Kluczkowska

Liczba stron: 640

(nowość wydawnicza) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz