Przejdź do głównej zawartości

BIBLIOTEKA O PÓŁNOCY

 

„… Rozmowa kusiła, lecz była niebezpieczna. Nora uśmiechnęła się więc subtelnie i uprzejmie, a potem wyjrzała przez okno. Lodowe wyspy zamieniły się w wysepki. Małe, pokryte śniegiem, spiczaste wzgórza, przypominające wierzchołki gór lub bardziej płaskie, urwiste fragmenty lądu …”

To się nazywa powieść 😉 Dawno nie czytałam tak świetnej książki, która łączy przyszłość i przeszłość. Staje się taką busolą, która pozwala pokazać odpowiedni kierunek działania. Bo jak to jest - widzieć swoje życie z innej perspektywy? Czy można zmienić dokonany wybór? Albo inaczej się zachować? A może zakochać w kimś zupełnie innym? Nasza bohaterka dostrzega pewne mankamenty. Liczy na coś wyjątkowego, ale i boi się pewnych sytuacji.

Autor książki - Matt Haig urodził się w Sheffield w 1975 roku. Pisze książki dla dzieci i dorosłych. Często miesza elementy świata codziennego z elementami świata fantastycznego, nadając im przy tym ekscentryczności i mrocznego charakteru. Jego najlepsze powieści zostały przetłumaczone na dwadzieścia osiem języków.

Powieść jest mądra, przejmująca i podnosząca na duchu. Opowiada czytelnikowi o istocie żalu, nadziei i drugiej szansie. Między życiem, a śmiercią znajduje się biblioteka. Półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje szanse na wypróbowanie czegoś innego. Można sprawdzić, jak wyglądałoby życie, gdyby dokonało się zupełnie innych wyborów.

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?

Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę goryczy, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do tytułowej Biblioteki o Północy.

Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o pozostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: Co sprawia, że ​​w ogóle warto żyć…?

Nora od małego lubiła przebywać w bibliotece. Czuła się tu pewnie. Miejsce było dla niej swoistym azylem. Ojciec miał jej za złe, że zaprzepaściła pływanie. Dziewczyna po śmierci pupila spóźnia się do pracy. Czuje się nieswojo. Przyznaje się, że ma depresję sytuacyjną. Ma 35 lat, a wieku 14 lat była mistrzynią pływania. Zawsze żyła pod presją. To presja nas tworzy. Zaczynasz jako bryłka węgla, a to presja zmienia cię w diament. Neil zaś zachęca dziewczynę do spełniania swoich marzeń. Norze zmarła mama, a kobieta zaś zrezygnowała ze ślubu na dwa dni przed wyznaczoną datą. Ze swoim bratem też jest poróżniona. Pisze pożegnalny list.

Nagle znajduje się w tytułowej bibliotece. Biblioteka to taki pomost pomiędzy życiem i śmiercią. Jest tam też pewna kobieta, która przypomina jej ulubioną bibliotekarkę. Jedna książka jest dość impulsywna. Przedstawia jej życie pt. „Księga żalów”. Od narodzin do 35 lat.

Czy kobieta zmieni swoją życiową drogę? A może zrozumie, że warto dać sobie szansę? Zdradzę Wam tylko, że rzeczywistość może być ciekawa. Pozostanie na właściwym miejscu, bycie sobą i szacunek do drugiego człowieka to wielka sztuka.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S -KA

Premiera: 15.06.2021 r.

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Przełożyła: Ewa Wojtczak

Liczba stron: 400

Wydanie I

(nowość wydawnicza)  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz