Przejdź do głównej zawartości

Pozwól, że Ci opowiem …

 „… Nie chcę wolności i niezależności, aby gotować obiady, ścielić łóżko czy prać swoje rzeczy. Chcę być wolny i niezależny, abym nie musiał prosić o pozwolenie, abym miał prawo wyboru do powiedzenia tego, co chcę powiedzieć, i przemilczenia tego, czego powiedzieć nie chcę…”

Kiedy niebo pokrywa szata z gwiazd oznacza to, że każdy z Nas ucieka w otchłań ciszy. Zazwyczaj to matki opowiadają dzieciom bajki. Zaczyna się dość klasycznie – za górami, za lasami itp. Musi być morał, dobre i złe postaci, ale i główny bohater, który umie odnaleźć się w danej rzeczywistości. Tym razem odbiorca dostaje bajki, które nauczyły autora, jak żyć. I naprawdę nie musicie się w nich doszukiwać poprawności politycznej 😉 Od tego w recenzji będziemy daleko 😉

Autor publikacji to Jorge Bucay, argentyński pisarz i psychoterapeuta Gestalt. Jego książki sprzedały się w milionowych nakładach na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad siedemnaście języków. Sam siebie określa mianem zawodowego pomocnika i dzieli swój czas między udziałem w spotkaniach na całym świecie i pisaniem książek, które uważa za swoje narzędzia terapeutyczne. Gestalt to jednocześnie forma psychoterapii, kierunek w psychologii oraz swoista filozofia życia. Jako kierunek w psychologii, Gestalt wywodzi się z psychoanalizy, choć jednocześnie stoi z nią w dość ostrej sprzeczności.

Bohater publikacji Demián jest niespokojnym chłopakiem, szukającym prawdy o życiu i o samym sobie. Trafia do psychoterapeuty Jorge, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii.

Są to zarówno dobrze znane, klasyczne bajki, jak i współczesne przypowieści i anegdoty wymyślone przez autora – psychiatrę i psychoterapeutę. Pochodzą z różnych stron świata i z tradycji. Łączy je jedno – zawarta w nich mądrość, która pomaga zrozumieć swoje lęki i pragnienia, ale przede wszystkim uwierzyć w siebie. Analizując sam tekst chyba przyda się on współczesnej młodzieży, która musi teraz uczyć się zdalnie. Wymaga to od nich energii, ale i doprowadza do depresji, o której coraz częściej mówią media i pedagodzy.

Sama powieść sprawia, że możemy doszukać się drugiego dna. To myśli, spostrzeżenia, ale i bohaterowie tworzący nową historię. Zazwyczaj pacjenci łatwiej zapamiętują opowieści niż ćwiczenia czy komentarze. Żyjemy w przekonaniu, że wielu rzeczy nie możemy wykonać. Boimy się niepowodzeń. A gdzie jest miejsce fantazji? Jest parę fajnych rozdziałów 😉 Mnie przypadły do gustu trzy. To „Głucha żona”, „Portier w domu publicznym” i „Zegar zatrzymany o siódmej”. Kiedy kobieta się uprze, mówi obojętnie co i nie przyznaje komuś racji. Dyskwalifikuje wszystko, co druga osoba powie i wierzy jedynie we własne argumenty. 😉 Z czasem też jest ciekawie. Zabytkowy zegar ma pewną tajemnicę, ale to życie jest sumą takich momentów, które mijają.

Niektóre bajki służą do przejścia pewnej drogi, inne zbliżają do ludzi, których podziwiamy za mądrość. Są też i takie, które pamiętamy i lubimy. Elementem spójnym jest to, że mamy poszukać dosłownie „w głębi każdego opowiadania, ukrytego diamentu…”.

Gorąco polecam

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA

Premiera: 13.04.2021 r.

Tłumaczenie: Ilona Ziętek – Segura

Oprawa: twarda

Wydanie I w tej edycji

Liczba stron: 328

(nowość wydawnicza)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz