Przejdź do głównej zawartości

Motywacja bez zadyszki. Jak pokonywać przeciwności i osiągać cele w zgodzie ze sobą

 

„… Pisząc list, miej na uwadze to, że nie tylko dotyczy on przyszłości, ale również z niej pochodzi. Oznacza to, że piszesz go z perspektywy osoby, która zrealizowała już swoją wizję …”

Książka wskazuje różne cele, takie bez zadyszki, w zgodzie ze sobą. Gdyby sporządzić ranking najpopularniejszych słów XXI wieku, termin motywacja bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce. Wiele modnych sloganów reklamowych dosłownie krzyczy: „Jestem tym, co przeżywam …”. Ale czy zawsze Wasza energia znajduje się ciągle na stałym poziomie? To właśnie te różne doświadczenia pomagają w naszym bilansie. Musimy tylko zdać sobie sprawę, że życie stanowi taki wyścig. Prawdą jest, że bardzo trudno przyznać nam się do porażki.

Słowo to widać na okładkach poradników, czasopism, w tytułach kursów, szkoleń i tysięcy internetowych wykładów. Czy zrobiło się nudne? A może ponadczasowe? Stało się synonimem dociskania siebie do granic możliwości i nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki. Czujemy się źle, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy niedostatecznie zmotywowani.

Mamy poczucie winy, gdy uważamy, że robimy niewystarczająco dużo lub zbyt szybko. Wtedy czas ucieka nieubłagalnie i momentalnie czujemy się staro. Za wszelką cenę chcemy siebie zmienić i zmotywować, a przy tym często działamy po omacku. Nic dziwnego, że kiedy na drodze do celu napotykamy trudności lub doświadczamy porażki, to okazuje się, że jesteśmy bezbronni. Wtedy każdy z Nas czasami błądzi.

Autorka tego poradnika pokazuje, że motywacja to nie afirmacyjne mantry ani proste "chce mi się". Jak przekonuje, to książka dla tych, którzy chcą:

  • osiągać cele w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
  • pokonywać trudności, kryzysy i radzić sobie z porażkami
  • nauczyć się odpuszczać z korzyścią dla swojego dobrostanu – to podoba mi się najbardziej 😉
  • „odpieprzyć się od siebie”, choć żyją w świecie tak bardzo nastawionym na sukces.

Żyjemy w czasach komputerów, lotów w kosmos, nowoczesnych samochodów, komórek, uprawiania sportów i picia zdrowych koktajli. Wszystko ma być bio i eko. Czasami odgrywamy taką rolę nie pokazując jacy naprawdę jesteśmy, by nie odnieść porażki. Warto po prostu żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Nie zmieniać utartych przyzwyczajeń. Łączy się to nierozerwalnie z motywacją wewnętrzną, przyjemnością i satysfakcją.

Autorka poleca wiele testów, by poznać samego siebie np. test Myers – Briggs, czy test Gallupa. Niestety w dzisiejszym świecie wszyscy czekają na nasze potknięcia i błędy. Najważniejsze by znaleźć swój cel w życiu, dążyć do niego małymi krokami, unikać hałasu, radzić sobie i nie narzekać.

Autorką publikacji jest Jadwiga Korzeniewska - socjolożka, trenerka, coach. Twórczyni projektu Laboratorium Zmieniacza, poprzez który zachęca do tego, by w procesie zmiany osobistej być jednocześnie badaczem i przedmiotem swoich badań. Autorka kursów on-line, oraz książek poświęconych tematyce motywacji i zmiany nawyków na dobre (między innymi „Ograć nawyki”, „Zmiana nawyków w praktyce”, „Poukładaj sobie w głowie”).

Gorąco polecam może i małą publikację, ale wielką w słowa.

Katarzyna Żarska

http://zarska18.blogspot.com/

 

Wydawnictwo: HELION SA – Onepress

Premiera: 25.08.2020 r.

Oprawa: miękka

Liczba stron: 168

(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz