Przejdź do głównej zawartości

Życie Średniowiecznej Rodziny


„… Realizacja tego planu nastręczała poważne problemy. Najistotniejszym z nich był fakt, że na wydzielenie gruntów na instytucję religijną potrzeba była oficjalna zgoda króla…”
Kolejna książka, która dotyczy życia, ale i rodzinnych historii zachęca do refleksji. Wielu historyków i badaczy zastanawia się, dlaczego średniowiecze było tak fascynujące … W każdych czasach rodzina uważana jest za najważniejszą komórkę społeczną. To przecież ojciec i matka są wzorem do naśladowania i starają się wychować swoje dzieci zgodnie z wyznawaną religią, poglądami, ale i zasadami. Faktem jest, że z nami czy bez nas i tak losy się toczą.  

Autorami publikacji jest para historyków i bestsellerowych pisarzy – Frances i Joseph Giesowie. Oboje poświęcili się zgłębianiu tajemnic średniowiecznej Europy. Są uwielbiani przez czytelników na całym świecie i doceniani przez środowiska akademickie. Na swoim koncie mają ponad dwadzieścia książek, które sprzedano w nakładzie przeszło miliona egzemplarzy.

W ich wydaniu ta epoka nie nudzi, a zaskakuje. W swoich książkach poruszyli m.in. tematykę życia w średniowiecznym zamku, wsi, mieście, a nawet ujęli rolę kobiet, które musiały walczyć o swoje prawa. Sylwetki kobiet przedstawione są też w interesujący sposób. Spełniały się one w roli matek, organizatorów sprawujących władzę nad mężami, ale i tych uciekających przed zalotnikami do zakonów.

Na kartach publikacji jest wiele ciekawostek, ale i smaczków. Jak na przykład można wydać za mąż „podstarzałą” dwudziestolatkę? Jak ważna była inwestycja w edukację synów? I dlaczego absztyfikant zdeformowany przez ospę jest lepszy niż żaden? I czym miały zajmować się córki?
Ciekawym elementem jest też mezalians, który obniża albo poprawia status finansowy danej rodziny. Ale jak bardzo mógł on zaszkodzić? Nie chodzi tylko o plotkę, która była pramatką informacji. Liczyły się pieniądze, pozycja społeczna i władza.

Mali chłopcy zapytają o średniowieczne turnieje. Teatralną osnową był przecież romans rycerski. W danym wypadku zmyślona historia o pojmanym olbrzymie i księżniczce z nieznanej wyspy (lub wieży), zwycięzcy, który oswobodzi olbrzyma, miała przypaść w udziale ręka tej księżniczki staje się prawdą. Różnego rodzaju potyczki staczano.

Dwoje historyków zabiera nas w fascynującą podróż w świat wieków średnich. Trop średniowiecznej rodziny pokazuje nam znane i nieznane losy. Odkrywamy wszyscy tajemnice życia kilku pokoleń rodu od narodzin aż do śmierci oraz towarzyszące każdemu etapowi ich życia zwyczaje i rytuały. Czytelnik dowie się np. jak wyglądały zaloty, jak przebiegały ciąże, a nawet co przykładni mężowie musieli załatwiać na potrzeby swoich niewiast. Niektóre wydarzenia zmieniają bieg historii, jak też i życie codzienne naszych przodków.

Dzierżawcy i wieśniacy często padali ofiarą zatargów między właścicielami ziemi. Również podczas konfliktów, jakie toczyła rodzina Pastonów, zdarzały się sytuacje, w którym Bogu ducha winni chłopi znajdowali się, chcąc nie chcąc, na linii sporu. Nie możemy zapomnieć też o dumie rodziny.

W moim odczuciu ważne są kobiety i ich role. To przecież królowe i ich służące. Żony i kochanki. Mniszki i morderczynie. Swoiste femme fatale wykorzystujące swoje ciało do zdobywania tytułów i majątków rządziły światem. Faktem jest, że bez nich nie byłoby i RODZINY 😉 Książka uzupełniona została czarno – białymi rysunkami i zdjęciami.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 26.02.2020 r.
Tytuł oryginału: A Medieval Family
Przekład: Grzegorz Siwek
Oprawa: miękka
Liczba stron: 448
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz