Przejdź do głównej zawartości

Księga Papieży


„… Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi obecnie w oknie domu Ojca niebieskiego, widzi nas i nam błogosławi …”

Czas jest najlepszym sprzymierzeńcem w trakcie czytania tych opasłych książek. O publikacji Kazimierza Dopierały wspominałam już wcześniej, ale tematyka i historia wymagają głębokiej analizy. Takich książek nie można czytać szybko i w pośpiechu.

Transmisja Mszy świętej z Watykanu skłania do refleksji. Dzisiejszy dzień jest przecież zupełnie inny niż wszystkie i też odciśnie się głęboko w historii kościoła katolickiego.

Autorem publikacji jest profesor historii Kazimierz Dopierała. Były pracownik naukowy w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor wielu prac naukowych i artykułów.

Książka to obszerne kompendium wiedzy o papieżach – od świętego Piotra do Franciszka. Dzieje papiestwa już od dwóch tysiącleci łączą się nierozerwalnie nie tylko z historią zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa, ale także z całą zachodnią cywilizacją. Dzieje są fascynujące i burzliwe. Weźmy np. losy II wojny światowej czy innych wydarzeń, o których młode pokolenia uczą się już tylko z podręczników szkolnych. Na Tronie Piotrowym zasiadali naprawdę różni ludzie. Ich życiorysy były chwalebne, burzliwe, ale i niegodne tego urzędu.

„Księga papieży”, to owoc wielu lat pracy profesora Kazimierza Dopierały. Monumentalne opracowanie biogramów pokazuje wiele interesujących rzeczy np. aferę finansową w Banku Watykańskim. Wątek związany jest z pontyfikatem Jana Pawła I. Pius II z kolei pozostawił po sobie jedyną znaną nam do czasów Jana Pawła II autobiografię papieską przechowywaną w Bibliotece Watykańskiej. Klemens VII np. przywrócił królowej Bonie Sforzy prawo obsadzania kilkunastu beneficjentów w kapitułach katedralnych i był swoistym mecenasem uczonych. Aleksander VIII lubił poezję i literaturę. Wzbogacił Bibliotekę Watykańską, zakupując wiele manuskryptów i księgozbiorów byłej królowej szwedzkiej Krystyny, rezydentki w Wiecznym Mieście. Klemens XII dążył do pojednania Kościoła rzymskiego ze wschodnimi Kościołami prawosławnymi. To tylko niektóre fakty, które są umieszczone w publikacji, ale każdy z nich jest idealnie przyporządkowany nawet do samej postawy panującego.

Dopiero po soborze laterańskim II (1139 r.) zabroniono kapłanom mieć żony, ale zanim to nastąpiło, historia zna przynajmniej dwa przypadki, kiedy to papieżem zostawał… syn papieża.

Z kolei Paweł III Miał pod opieką 45 tysięcy rzymskich prostytutek, od których zarobków brał procent. Najsłynniejszą z licznych kochanek była jego córka – Costanza Farnese. Ta informacja pochodzi akurat z innej książki, którą czytałam, ale jedno jest pewne, że był przedstawicielem epoki renesansu. Bardzo lubił polowania, przepych, a także bale maskowe.

Czytelnik przejdzie przez wiele etapów historii, pozna smaczki i niektóre tajemnice papieży. Dowie się więcej na temat Soborów Powszechnych uznawanych przez kościół, czyli od Nicejskiego I do Watykańskiego II.

Autor pragnął przybliżyć dzieje, postawy i czyny. Celem było także uświadomienie kulturowej i cywilizacyjnej roli, jaką spełniał on w przeszłości i pełni we współczesnym świecie. Biogramy papieży to niewielki, ale istotny fragment dziejów papiestwa i Kościoła. Odkrywane zostały nowe wątki pontyfikatów, m.in. dotyczące sporów o najwyższy urząd w kościele. Nie pominięto także losów antypapieży, które są częścią historii. W biogramach ukazano sytuację na tle ówczesnych stosunków religijnych i międzypaństwowych, w tym także w relacjach z Polską.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 10.12.2019 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: twarda
Wydanie I w tej edycji
Liczba stron: 1112
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz