Przejdź do głównej zawartości

Kobiety przełomu


„… Jedno jest pewne – nowa Polka nie boi się wolności i chce wykorzystać szansę otrzymaną od losu …”
Wielu mężczyzn uważa, że kobiety są słabe, mało inteligentne, a ich zadania ograniczają się tylko do garnka i żelazka. Nic bardziej mylnego!!! Fakt - stworzenie odpowiedniej atmosfery i „duszy domu” zależy od kobiety. Wiele z Nas pracuje na kilku etatach: to m.in. dodatkowe kursy, dom i praca. Bohaterki książki zaskakują odwagą, przedsiębiorczością, a nawet determinacją. To po upadku komunizmu w 1989 roku Polska wkracza w szaloną epokę przemian, taką pełną nadziei, nieoczekiwanych zwrotów, a nawet napięć.

Autorkami książki są dwie kobiety. To Katarzyna Jurkowska – dziennikarka, reportażystka i scenarzystka, oraz Katarzyna Kościelak, dokumentalistka i autorka wielu reportaży i filmów dokumentalnych. Jurkowska przeprowadziła się z rodzinnej Łodzi do stolicy. To ona wspomina pisanie swojego pierwszego reportażu o Agnieszce Osieckiej pod okiem Krzysztofa Kąkolewskiego. Kościelak zaś ma wiele talentów, o życiu Jacka Kaczmarskiego wie naprawdę sporo. To italianistka i tłumaczka.

Bohaterkami publikacji są m.in. Aneta Kręglicka, Katarzyna Groniec, Nina Kowalewska – Motlik, Janina Ochojska, Agnieszka Kręglicka, Shazza, Dorota Segda, Joanna Klimas, Katarzyna Figura, Jolanta Fraszyńska, Iwona Guzowska czy Ilona Łepkowska.

Katarzyna Figura została okrzyknięta ikoną seksu i gwiazdą międzynarodowego formatu. Iwona Guzowska jako pierwsza w Polsce rozpoczęła karierę bokserską. Katarzyna Groniec dostała rolę w „Metrze” i od tej pory rozpoczęła się jej kariera. Janina Ochojska słynie z pomocy humanitarnej na ogarniętych wojną terenach byłej Jugosławii. Ilona Łepkowska jest matką wielu seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony Polaków. Shazza stała się ówczesną gwiazdą disco polo. Natomiast Nina Kowalewska – Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.

Aneta Kręglicka, która wygrała Wybory Miss Świata podkreśla, że wychowała się w domu, w którym rozmawia się z dzieckiem, a to bardzo ważne. Czuła się w sumie jak Kopciuszek zza żelaznej kurtyny. Figura zaś, wspomina okres francuskiego stypendium kiedy krążyła między Polską, a Paryżem. W czasie pobytów w kraju nadal pojawiała się na okładkach kolorowych czasopism. Jako młoda aktorka akceptowała nagość, jako element roli. Obecnie gwiazda mieszka w Gdyni. 

Jolanta Fraszyńska ma w swoim dorobku liczne role teatralne. Telewidzowie znają ją z seriali: „Licencja na wychowanie” czy „Leśniczówka”. Dzisiaj też Iwona Guzowska oprócz bycia posłanką (2007 – 2015) uprawia triatlon i wspinaczkę górską. W grudniu 2019 roku została „najszczęśliwszą babcią na świecie”. Dorota Segda pozostała wierna Staremu Teatrowi. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuk teatralnych, a od 2016 roku pełni funkcję rektora krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie od lat uczy studentów, głównie klasyki.

Każda z tych kobiet odnalazła się w swojej życiowej roli. To różne dziedziny i płaszczyzny sprawiają, że publikacja wciąga od pierwszej do ostatniej strony. 

To pierwsze sukcesy gwiazd, ale także wzloty i upadki, które zmieniły ich życie. Po części miały wielką odwagę, o której wspominają z sentymentem. Wiele z Nas zdaje sobie sprawę, że mężczyźni nie lubią mądrych kobiet. Nie wiadomo, czy do takiej dojść, bo może cię wyśmieje albo co gorsza wyśle do diabła.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 11.03.2020 r.
Projekt okładki: Michał Pawłowski
Oprawa: miękka
Liczba stron: 416
(nowość wydawnicza) 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz