Przejdź do głównej zawartości

ZIELONY KAPELUSZ i jego czereda



„ … - Przyjacielu, wiem, że natura cię trochę skrzywdziła. Wszyscy widzą, że nie jesteś zbyt urodziwym robakiem … ” 

Cieszę się, że kolejny raz mogę przekazać Wam kilka informacji o książce dla dzieci. Co najważniejsze jest kolorowa, ciekawa, ale i pomaga najmłodszym zrozumieć co jest dobre, a co złe. Dowiecie się, jak pracują zwierzęta. Borsuk ma elegancki biało – czarny strój, bocian, który nie leci w podróż służbową da się lubić, ale to też żaba, pochłonięta rozmową przez telefon. No ale w końcu ile można plotkować… 

Autorką książki jest Weronika Kurosz.  W publikacji zawarte są także ciekawostki  dotyczące zwierząt, ale i roślin. Np. wilk ma bardzo smukłą sylwetkę. Potrzebuje przestrzeni i żyje w stadach, które nazywają się watahami. Dzięki wielu informacjom dziecko poznaje świat, ale i charakterystyczne cechy każdego przedstawionego gatunku. Bo przecież ile wyobraźni ma taki mały człowiek? Ale i pomysłów? 

Jako starszy czytelnik zupełnie inaczej postrzegam książki dla dzieci. Kurosz to autorka wielu popularnych publikacji dla najmłodszych takich jak, „Leśni bracia”, „Jak walczyłem ze smokami”, „Faro ze Słonecznej Zatoki”, „Moje lato z Szablozębnym”. Tym razem ukazuje nam świat leśnej fauny od żuczka gnojowniczka po wilka. 

Dzikie zwierzęta nie muszą chodzić do szkoły ani do pracy, nie wynoszą śmieci, nie zrywają się z łóżek na dźwięk rozkrzyczanego budzika… Cóż za cudowne beztroskie życie! Ale czy na pewno? Zwierzęta, podobnie jak ludzie, zakładają rodziny, budują domy, troszczą się o dzieci, zastanawiają się, co będą jadły. Często to, co robią, jest pożyteczne dla innych. 

Pracować można na wiele różnych sposobów, a w przyrodzie, każdy ma swoje zadanie. Aż dziw bierze, jak to jest wszystko wspaniale zorganizowane. Trzmiel ma żądło, którego używa tylko wtedy, gdy zostanie przygnieciony. Jaskółka uwielbia szybować w przestworzach. Wiewiórka chowa się w dziupli tylko podczas ostrych zim. 

Z perspektywy życia nie zapomnijmy także o selekcji naturalnej. Czasami na kartach książki jest zabawnie, a momentami niebezpiecznie. I co to jest Dwunożny Zielony Kapelusz? Pomaga on leśnej czeredzie, a może przeszkadza i wyrządza okropną szkodę? Wskazówką jest to, by być odważnym, wejść w leśną dzicz i przekonać się samemu, co w trawie piszczy ;-) 

Odbiorca zostaje zaproszony na niezwykłą wycieczkę. Polecimy do lasu, na pola oraz łąki i przyjrzymy się codziennemu życiu zwierząt. Czasami będzie zabawnie, czasami niebezpiecznie. A któż tam się jeszcze kręci? Dwunożny Zielony Kapelusz. Bądź odważny, wejdź w leśną dzicz i przekonaj się sam, jak ważny jest ten naturalny świat. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 29.10.2019 r.
Wydanie I
Ilustracje: Monika Urbaniak
Opracowanie graficzne i techniczne: Barbara i Przemysław Kida
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz