Przejdź do głównej zawartości

Drogi Święty Mikołaju



„…Tomasz miał prawo być w szoku, bez dwóch zdań. Nie oczekiwała, że rzuci jej się na szyję i wspólnie zasiądą przed komputerem, aby wybrać wózek i pierwsze śpioszki … ” 


Kto z Nas nie wierzy w Świętego Mikołaja? Czyli bratnią duszę, która rozdaje prezenty. Są też tacy, którzy uważają, że to zbędna instytucja. Nie dająca nic w zamian. Sądzę, że to wielka bzdura. Każde Boże Narodzenie spędzone w gronie rodzinnym ma swój niepowtarzalny klimat. Nieważne czy to wyjazd w góry, czy uczta wigilijna w ciasnym blokowym mieszkaniu - najważniejsi są najbliżsi. 

Przed Wami jedna z ciepłych nowości wydawniczych w klimacie świątecznym. Autorkami publikacji są Natasza Socha i Magda Mazur. Bardzo podoba mi się nawiązanie samego motta do książki: „Kto nie wierzy w cuda, nie jest realistą”. 

Natasza Socha to dziennikarka, felietonistka, ale przede wszystkim pisarka z literackim zacięciem. Pochodzi z Poznania, ale mieszka w małej miejscowości pod Akwizgranem, gdzie na pełen etat wychowuje syna i córkę. Jej bohaterki mają nieco specyficzne poczucie humoru. Na swoim koncie ma takie publikacje jak: „Mgły Toskanii”, czy „Troje na huśtawce”. Magda Mazur uważa, że nic co kobiece nie jest jej obce. Pisała reportaże i była korespondentką wojenną. W Kijowie stworzyła pierwsze w historii pisma dla kobiet w języku ukraińskim. Wydała kilka książek, ale „Drogi Święty Mikołaju” to jej debiut powieściowy, napisany wspólnie z Nataszą Sochą. 

Poznacie kilka interesujących postaci. To np. sędzia Karolina Wolej, która oprócz wydawania wyroków i orzekania spraw rozwodowych sądzi, że każdy z tych związków był zdecydowanie bardziej udany niż jej własny. Karol to artysta. Niby artysta - musimy to zrozumieć ;-) Pasożyt, który miał świetną intuicję do tego, co modne w sztuce. Mężczyzna jest przekonany, że gdyby jego dziewczyna była tylko odrobinę wyluzowana, byłaby szczęśliwa i nie musiałaby rozładowywać napięcia, dosłownie „skacząc’ mu po głowie. Nie lubi być stawiany pod ścianą. Teściowie zaś, to temat, o którym lepiej nie rozmawiać na głos. 

Każda poszczególna postać ma zupełnie inny charakter. To smutki, radości, ale i wzruszenia. Najważniejsze, że są też mądrości życiowe. Każdy powód jest istotny. Ale czy praca może zastąpić rodzinę? Są też i tacy, którzy utrzymują relacje rodzinne tylko z krewnymi, których uważają za odpowiednio eleganckich.

Powieść jest najlepszym przykładem uczuć, chwili przebaczenia, zrozumienia i tolerancji. Święta mogą się udać, pod warunkiem – że pozwolimy sobie na szczerość. To też te czerwone elementy, zabawki, pachnące pierniczki, czy zielona choinka. 

Niektórzy mają też smutne święta. To przykład samotnej matki z kredytem na głowie, oraz zbuntowanym dwunastolatkiem, albo kobiety, która za wszelką cenę próbuje zdobyć żonatego mężczyznę. I jak wygląda codzienność pary niepotrafiącej odnaleźć miłości w świecie, w którym na pierwszym miejscu stawia się konsumpcjonizm? Świat obecnie stał się takim kołowrotkiem. Pędzimy nie wiadomo za czym … 

Każda opowieść zapada w pamięci i sprawia, że czujesz się wtedy zupełnie inaczej. Jesteś ponad przeciętną. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość przeczytania powieści. Autorki idealnie trafiły w gusta dzisiejszych dojrzałych kobiet. Obecne czasy są czasami przykre, ale stawiają nas w różnym położeniu. Najważniejsze jest to, by nie dać się żadnym przeciwnościom losu… I tego musimy się trzymać ;-) 

Gorąco polecam i życzę spokojnej nocy 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: EDIPRESSE KSIĄŻKI
Premiera: 16.10.2019 r.
Projekt okładki, skład i łamanie: Monika Zając
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz