Przejdź do głównej zawartości

Cicha noc – świąteczne opowiadania kryminalne



„… Może być pan pewien i niektórzy już się na to zadłużyli. Pani Mason jest bardzo chora, i te pieniądze to potrzebne jej na lekarstwa, a mojego syna wylali z pracy, no i …” 

Nieważne czy masz siedemnaście lat, czy sześćdziesiąt. To książka idealna dla Ciebie, ale i twoich bliskich. Każde opowiadanie świąteczne w odczuciach wielu czytelników powinno być słodkie i ckliwe. Nic bardziej mylnego. Zachęcam dzisiaj do przeczytania ciekawej powieści, która sprawi, że na wiele spraw będziemy patrzeć z dystansem. 

Książka jest na swój sposób ciekawa, wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
Magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, sprzyja wielu rodzaju tajemnicom i niezwykłym wydarzeniom. Często autorzy kryminałów umieszczają akcję swoich książek w świątecznej scenerii. Wtedy, wydaje się - powinno być spokojnie, a nie jest. 

Autorami opowiadań są m.in.: Arthur Conan Doyle, Nicholas Blake, Raymund Allen, Ralph Plummer, czy Edmund Crispin.

Publikacja, którą mam przyjemność trzymać w rękach zawiera najciekawsze opowiadania kryminalne pióra zarówno wybitnych pisarzy, jak i mało znanych, a nawet zapomnianych autorów. Wszystkie utwory łączy to „coś”, czyli element zaskoczenia, pasji, wyjątkowy klimat misternie skonstruowanej zagadki i niespodziewane rozwiązanie. 

Poznacie mężczyznę, który stłukł witrynę sklepową, niosąc gęś na ramieniu. Hotelowe korytarze, czy zakazane uliczki. Element mezaliansu będzie obecny na kartach jednego z opowiadań. Większość akcji dzieje się właśnie w święta. Np. „Szczęśliwe rozwiązanie” łączyło problemy z wykryciem przestępcy.

Kto w pośpiechu myśli o wszystkim? A może kto popełnił jakiś błąd? To dość proste teksty, ale zestawiając je z innymi utworami demonstrują talent autorów literatury sensacyjnej. Upór nie podlega najmniejszej wątpliwości. Opowiadania zebrane w jedną całość dowodzą ogromnej umiejętności konstruowania akcji, a także jej narracyjnego rozwijania. Mnie szczególnie przypadły do gustu trzy opowiadania: „Czujny skarbnik”, „Imię na szybie”, czy „Niebieski karbunkuł”, który opowiada o ukrytym i drogocennym diamencie w wolach gęsi.

Obawiam się tylko jednego, że będziecie chcieli szybciej zaglądać do zakończeń niektórych historii. Nie róbcie tego. Każda akcja jest prowadzona bardzo płynnie przez autora. Dowiecie się wszystkiego we właściwym czasie. 

Gorąco polecam, ale to typowy styl, który pokazuje, że nawet największe problemy rozwiązują się w święta. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S - KA
Premiera: 26.11.2019 r.
Tytuł oryginału: Silent Nights: Chrismas Mysteries
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń i Jerzy Łoziński
Wydanie I
Redakcja: Magdalena Wójcik
Oprawa: miękka
Liczba stron: 328
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz