Przejdź do głównej zawartości

ZDERZENIE CYWILIZACJI



„… Ekonomiczny rozwój Azji Wschodniej to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie w drugiej połowie XX wieku …” 

Przed Wami przepięknie wydana publikacja, oparta na badaniach, życiu, ale i spostrzeżeniach historyków i politologów. Książka skupia się na nowej epoce w polityce światowej, zmieniającym się układzie cywilizacji, nowym ładzie, wyglądzie Zachodu i reszty świata, oraz nadchodzącej przyszłości. 

To bardzo dużo faktów i pojęć, dlatego trzeba czytać ją bardzo uważnie. Amerykański politolog Samuel P. Huntington dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy gospodarka, ale różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Autor wyjaśnia ewolucję polityki światowej i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej z cywilizacją Zachodu. Książka doceniona została nawet przez Henry’ego Kissingera. 

Pasjonaci historii zwrócą uwagę na politykę światową pod koniec XX i na początku XXI wieku. Pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny stały pod znakiem przemian symboli i tożsamości. Polityka globalna stała się wielobiegunowa, ale jednocześnie jej podmiotami jest wiele cywilizacji. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że „polityka służy nie tylko promowaniu interesów, ale i określaniu tożsamości”. Zgadzam się z tym. Media obecnie porównują wewnętrzne działania Polski i Francji, tylko, że według możnych tego świata we Francji jest wszystko OK. Na pewno? Według mnie to sprawa mocno dyskusyjna. 

A gdzie w tym ważnym mechanizmie jesteśmy MY? Odbiorca może porównać sukcesy Azji Wschodniej, postkomunistyczne społeczeństwo byłego Związku Radzieckiego, czy najpotężniejszą cywilizację Zachodu. Kiedy inne cywilizacje rosną w siłę, zachodnia kultura traci na atrakcyjności. Stąd może fascynacja islamem, taoizmem, czy buddyzmem. Cywilizacja islamska i chińska różnią się od siebie znacząco pod względem religii, kultury społecznej, tradycji, czy stylu życia społeczeństwa. Według mnie, obie rosną w siłę. 

Kwestia rozprzestrzeniania się  broni masowej zagłady nabrała pierwszorzędnego znaczenia. Wiele teorii popartych jest statystykami np. chińskie dostawy broni. 

Statystyki i politycy zapewne wiedzą swoje. Im większa potęga, tym szersze środki zapobiegawcze. Nie mamy na to wpływu. Bogaty kraj ma więcej przywilejów. Ważnymi czynnikami stała się praca, godziny nadliczbowe, konsumpcja zbiorowa i indywidualna, ale jeśli chodzi o Europę – niski przyrost naturalny. W islamie większa liczba dzieci, tym „większe” szczęście. Niestety budżet socjalny niektórych państw może tego nie wytrzymać. 

Wnioski są dość jasne. W starciu cywilizacji Europa i Ameryka albo się zjednoczą, albo zginą. To samo dotyczy wielkich cywilizacji świata, z ich wspaniałym dorobkiem w dziedzinie literatury, sztuki, nauki, techniki, moralności i humanizmu. 

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Oprawa: twarda
Przełożyła: Hanna Jankowska
Liczba stron: 583
Premiera: 04.12.2018 r.
(nowość wydawnicza)
 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz