Przejdź do głównej zawartości

Po kręgosłupie Europy



„… Hiszpanie potrafią się bawić do późnej nocy, a następnego dnia normalnie funkcjonować w pracy ” 


Rowerowe wycieczki to nie tylko możliwość realizacji swojej turystycznej przygody, ale i dyskusja na temat filozofii, życia i polityki Europy. Ktoś kiedyś powiedział, że „najlepsze przygody i myśli przeżywa się w samotności”. Uważam, że to szczera prawda, ale zgrany duet może zaprezentować większe możliwości ;-) Przed Wami jedna z nowości, która ukazała się na rynku wydawniczym w miniony poniedziałek. 

Autorem książki jest Dariusz Lipiński -  znany poznański samorządowiec, m.in. przewodniczący Rady Miasta Poznania. Jest doktorem nauk fizycznych i starszym wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 14 lipca 2016 roku, kilka lat po wygranej walce z ciężką chorobą, wyruszył rowerem z Paryża do Santiago de Compostela, łącząc w ten sposób dwie pasje: rower i szeroko rozumiane zainteresowania europejskie. 

Każda podróż to wyzwanie. Dla mnie, to ucieczka od szarej codzienności i monotonii. Rower – jest też taką formą realizacji pasji. Pokonane kilometry, wysiłek i przemyślenia stanowią całość. Książka jest też wyprawą palcem po mapie. Plastyczne opisy pozwalają na uruchomienie wyobraźni. Droga wzdłuż Loary jest piękna, ale czasami przeszkadza wiatr. 

Santiago de Compostela to miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego, czyli jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza to znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Jednym z symboli jest muszla przegrzebka, nazywana także muszlą świętego Jakuba. Pierwotnie w średniowieczu, była symbolem ukończonej pielgrzymki.

Wbrew temu, co mógłby sugerować podtytuł, publikacja nie jest jedynie relacją z rowerowej wyprawy z Paryża do Santiago de Compostela, choć po części jest nią również. To nie przewodnik turystyczny po trasie pielgrzymkowej, choć zawiera pewne elementy zwrotne. Jest pisaną z nietypowej perspektywy siodełka rowerowego – próbą publicystycznej analizy niektórych problemów współczesnej Europy.

Pod lupę zostają wzięte tożsamość Europy, chrześcijaństwo, islam, średniowiecze, źródła i mechanizm działania współczesnej poprawności politycznej. Autor zajmował się nimi wcześniej jako poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Oprócz tego odbiorca odnajdzie rozważania religijne i filozoficzne, a także garść napisanych w lekkim stylu osobistych wspomnień, jak to z tą Europą było dawno temu. 

Ciekawa jestem, jak publikacja zostanie odebrana w różnych kręgach politycznych? A może lepiej nie mieszać literatury z polityką? Politycy zostają określani, jako „zamknięte akwarium” i mają słaby kontakt z wyborcą. Sądzę, że nie można tego porównywać np. ze szczeblem lokalnym. 

Oprócz zamków, bazylik czy pomników, odbiorca pozna kulinarne rarytasy np. Kuchnia Burgos opiera się przede wszystkim na mięsie i warzywach. Np. olla – porida, to rodzaj gulaszu, w którym są żeberka, kiełbasa, ale wszystko to gotowane jest w fasoli. 

A jak wygląda podejście do cudów? Czy te zdarzają się naprawdę? Niemożliwe staje się realne. Fasada Świątyni jest przepiękna, a cel zostaje zrealizowany. Trzeba tylko, jak mówi autor - pilnować znaków ;-) 

Książka uzupełniona jest ciekawymi i kolorowymi zdjęciami, co pozwala czytelnikowi w lepszym odbiorze tekstu. Polecam ją również teologom i osobom mocnej wiary. Niektóre wskazówki idealnie określają podejście duchowe. 

Gorąco namawiam żeby sięgnąć po książkę, z interesującym przesłaniem. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
Projekt okładki i stron tytułowych: Agnieszka Herman
Premiera: 27.08.2018 r.
(nowość wydawnicza)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz