Przejdź do głównej zawartości

Po kręgosłupie Europy„… Hiszpanie potrafią się bawić do późnej nocy, a następnego dnia normalnie funkcjonować w pracy ” 


Rowerowe wycieczki to nie tylko możliwość realizacji swojej turystycznej przygody, ale i dyskusja na temat filozofii, życia i polityki Europy. Ktoś kiedyś powiedział, że „najlepsze przygody i myśli przeżywa się w samotności”. Uważam, że to szczera prawda, ale zgrany duet może zaprezentować większe możliwości ;-) Przed Wami jedna z nowości, która ukazała się na rynku wydawniczym w miniony poniedziałek. 

Autorem książki jest Dariusz Lipiński -  znany poznański samorządowiec, m.in. przewodniczący Rady Miasta Poznania. Jest doktorem nauk fizycznych i starszym wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 14 lipca 2016 roku, kilka lat po wygranej walce z ciężką chorobą, wyruszył rowerem z Paryża do Santiago de Compostela, łącząc w ten sposób dwie pasje: rower i szeroko rozumiane zainteresowania europejskie. 

Każda podróż to wyzwanie. Dla mnie, to ucieczka od szarej codzienności i monotonii. Rower – jest też taką formą realizacji pasji. Pokonane kilometry, wysiłek i przemyślenia stanowią całość. Książka jest też wyprawą palcem po mapie. Plastyczne opisy pozwalają na uruchomienie wyobraźni. Droga wzdłuż Loary jest piękna, ale czasami przeszkadza wiatr. 

Santiago de Compostela to miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego, czyli jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza to znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek. Jednym z symboli jest muszla przegrzebka, nazywana także muszlą świętego Jakuba. Pierwotnie w średniowieczu, była symbolem ukończonej pielgrzymki.

Wbrew temu, co mógłby sugerować podtytuł, publikacja nie jest jedynie relacją z rowerowej wyprawy z Paryża do Santiago de Compostela, choć po części jest nią również. To nie przewodnik turystyczny po trasie pielgrzymkowej, choć zawiera pewne elementy zwrotne. Jest pisaną z nietypowej perspektywy siodełka rowerowego – próbą publicystycznej analizy niektórych problemów współczesnej Europy.

Pod lupę zostają wzięte tożsamość Europy, chrześcijaństwo, islam, średniowiecze, źródła i mechanizm działania współczesnej poprawności politycznej. Autor zajmował się nimi wcześniej jako poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Oprócz tego odbiorca odnajdzie rozważania religijne i filozoficzne, a także garść napisanych w lekkim stylu osobistych wspomnień, jak to z tą Europą było dawno temu. 

Ciekawa jestem, jak publikacja zostanie odebrana w różnych kręgach politycznych? A może lepiej nie mieszać literatury z polityką? Politycy zostają określani, jako „zamknięte akwarium” i mają słaby kontakt z wyborcą. Sądzę, że nie można tego porównywać np. ze szczeblem lokalnym. 

Oprócz zamków, bazylik czy pomników, odbiorca pozna kulinarne rarytasy np. Kuchnia Burgos opiera się przede wszystkim na mięsie i warzywach. Np. olla – porida, to rodzaj gulaszu, w którym są żeberka, kiełbasa, ale wszystko to gotowane jest w fasoli. 

A jak wygląda podejście do cudów? Czy te zdarzają się naprawdę? Niemożliwe staje się realne. Fasada Świątyni jest przepiękna, a cel zostaje zrealizowany. Trzeba tylko, jak mówi autor - pilnować znaków ;-) 

Książka uzupełniona jest ciekawymi i kolorowymi zdjęciami, co pozwala czytelnikowi w lepszym odbiorze tekstu. Polecam ją również teologom i osobom mocnej wiary. Niektóre wskazówki idealnie określają podejście duchowe. 

Gorąco namawiam żeby sięgnąć po książkę, z interesującym przesłaniem. 

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
Projekt okładki i stron tytułowych: Agnieszka Herman
Premiera: 27.08.2018 r.
(nowość wydawnicza)Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SPRZECZNE SYGNAŁY

SPADEK