Przejdź do głównej zawartości

KRÓTKIE ODPOWIEDZI NA WIELKIE PYTANIA



„… Pamiętajcie zatem, aby kierować wzrok ku gwiazdom, a nie patrzeć na własne stopy. Próbujcie rozeznać się w tym, co widzicie i zadawajcie sobie pytanie, dlaczego wszechświat w ogóle istnieje. Bądźcie dociekliwi …” 


Każdy dzień kryje wiele niespodzianek. Czasami są to pozytywne newsy, innym przytłaczające i codzienne tragedie. Najważniejsze jest jednak to, by wyjść obronną ręką z każdego kłopotu. Tematy poruszone w tej publikacji stają się rzeczywistym odzwierciedleniem człowieka, który poprzez pytania, staje się ciekawy świata. Nie będę dotykać tematów naukowych, bo sama się na nich nie znam. Analiza publikacji wcale nie jest prosta, fakt - daje odpowiedzi, ale każdy odbiorca, musi samodzielnie trafić w tory myślowe piszącego. 

Autorem książki jest Stephen Hawking. Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. Był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, Uniwersytecie w Cambridge. Hawking stopniowo tracił władzę nad kończynami i głosem. Do końca życia był prawie kompletnie sparaliżowany. W ostatnich latach porozumiewał się za pomocą grymasu policzka, który był rozpoznawany przez czujnik zamocowany na oprawce okularów. 

Kosmologia jest postrzegana, jako dział filozofii rozpatrujący świat materialny w świetle jego ostatecznych przyczyn.  Bo czy da się przewidzieć przyszłość? I czy możliwa jest podróż w czasie i przestrzeni? Może wszyscy jesteśmy skonstruowani w odpowiedni sposób. To środowisko kształtuje nasze zachowania. Podobnie jest z aktorem, który gra człowieka żyjącego pod presją, nieważne w jakiej roli i w pewnym momencie szuka uznania w oczach innych. Boi się złych ocen. Może zostać odebrany, jako wschodząca gwiazda, lub tragiczna porażka. 

Przez ostatnie czterdzieści lat zarówno Hawking, jak i setki innych fizyków usiłowało zrozumieć dokładną naturę chaotyczności czarnych dziur. Znajdziecie tu wszystkie niezbędne umiejętności, mądrość i pewność siebie. Dogłębne analizy kwestii są zasygnalizowane na samym początku. Kreatywność i głęboka teoria w przystępny sposób zostaje przedstawiona odbiorcy. 

Nadzieją samego autora było to, by dosłownie wybiegając w przyszłość, ludzie u władzy wykazali wiele odwagi i zdolności przywódczych. Każda chwila to „cenny czas”, a nie tylko lukratywny biznes. Trzeba puścić wodze wyobraźni, bo kształt przyszłości zależy od nas. W jaki sposób można w pełni rozwinąć skrzydła? Wcale nie trzeba szukać pozytywnych wróżb u Cyganek w Kielcach ;-) 

Wzruszające jest posłowie córki naukowca - Lucy Hawking. Dziennikarka i pisarka studiowała języki nowożytne na Uniwersytecie Oksfordzkim i ukończyła roczne podyplomowe studium dziennikarstwa międzynarodowego na Uniwersytecie City w Londynie. Wydaje się, że przejście w ciągu kilku sekund z nieważkości do przyciągania, może być przerażające. Otóż nie ! Od śmierci ojca kobieta odczuwa pewną pustkę. Żal jest najlepszym słowem. Córka podkreśla to, że tata był wzorem, ale nigdy nie poddawał i nie uchylał od walki. Miał mnóstwo rzeczy do zrobienia. 

Gorąco polecam walkę o poglądy i świat z innej perspektywy.
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S - KA
Premiera: 09.11.2018 r. 
Przełożył: Marek Krośniak
Wydanie I
Oprawa: twarda
Liczba stron: 264
(nowość wydawnicza)





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zacznij od dziś

  „… Nie tak bowiem człowiek widzi jak widzi Bóg, bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce… (1Sm 16, 7b)” Każdy z Nas pragnie, by jego życie było spokojne, idealne, wręcz komfortowe. Niestety nie zawsze tak się da. Czy Ty – Kochany Czytelniku, umiesz zaczynać wszystko od nowa? Dotyczy to także twojej duszy i pewnej duchowości, która towarzyszy Ci niemal codziennie. Wanda Rutkiewicz , polska himalaistka, po zdobyciu Mount Everestu powiedziała, że „każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”. Dla Czytelnika, to bardzo mądra wskazówka, bo każdy indywidualnie i nie na pokaz może wyciągnąć np. z Adwentu, modlitwy i życia, co chce. Takim Everestem czasem okazuje się nasze życie. Niekiedy trudne i nie do przejścia. Człowieka przytłacza wiele zła, problemów, kłopotów. To ciągła gonitwa myśli, bo jak zrobić coś tylko dla siebie? Dlatego będzie emocjonująco. Dobrze i

Krzyk ciszy

  „… Przytulił ją niepewnie, nie wiedząc, jak się zachować. Ale ona go nie puszczała. Płakała ciągle, wyobrażając sobie sytuację, na jaką go skazała …”  Zapytam Was trochę przewrotnie – Czy krzyk zawsze musi być głośny? Może ktoś robi to w zupełnej ciszy i wręcz wyje do poduszki, w samotności? Przed Wami najnowsza książka autorki „ Śpij, dziecinko, śpij”, zdobywczyni głównej nagrody w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytać 2022, w kategorii horroru. "Realizacja marzeń wymaga czasu i poświęcenia". Jedna z naszych postaci nie może dotrzymać słowa i czegoś dostrzec. Sama pisarka fajnie namieszała. Jolanta Bartoś mówi, że jej dusza jest pęknięta na dwie części. W jednej panuje mrok, który zmusza do mordowania, w drugiej jest światło i wszystko, co piękne. Na swoim koncie ma kryminały, thrillery i horrory. Odbiorca ma w czym wybierać. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. R

Pomiędzy nami tajemnice

„… Uśmiechnęła się niewyraźnie i podała mu rękę, po czym przeniosła spojrzenie na towarzyszącą mu osobę…”  Tajemnica czyli coś szczególnego, że ktoś boi się, że naprawdę wyjdzie na jaw. Przed Wami książka, która przeniesie Nas do swoistego labiryntu ludzkich losów. Według literatury fachowej „…tajemnica, czyli dane lub informacje, których ujawnienie osobom nieuprawnionym jest zakazane ze względu na normy prawne lub inne normy społeczne. W religiach, szczególnie w kultach misteryjnych, słowo tajemnica odnosi się do ukrytej rzeczywistości duchowej, z którą człowiek spotyka się przez obrzędy religijne…”. Autorką książki jest Katarzyna Grzebyk, która podkreśla, że powieść jest fikcją literacką. Pożar kina objazdowego wydarzył się jednak naprawdę. Powstało o nim kilka publikacji i film. Najważniejsze w tekście jest też   dobre słowo i odrobina uśmiechu. Ja – ze swojej czytelniczej perspektywy, to doceniam. Rok 1950. Do małej wioski na południu Polski przyjeżdża kino objazdowe. Podcz